Güney Afrika lideri: Beyazların arazileri kamulaştırılmalı

Güney Afrika lideri: Beyazların arazileri kamulaştırılmalı

Parlamentoda yaptığı konuşmada Güney Afrika'da arazi dağılımında adaletsizlik olduğunu iddia eden Zuma, "Ülkedeki arazi dağılımında siyahların çoğunlukta olması için beyazların elindeki araziler kamulaştırılmalı. Avrupa...

Parlamentoda yaptığı konuşmada Güney Afrika'da arazi dağılımında adaletsizlik olduğunu iddia eden Zuma, "Ülkedeki arazi dağılımında siyahların çoğunlukta olması için beyazların elindeki araziler kamulaştırılmalı. Avrupa kökenli beyazların sahip olduğu arazilerin kamulaştırılması için siyasi tarafların birlikte hareket etmesi gerekiyor" dedi.

Muhalefetteki Demokratik İttifak Partisi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise "Devlet Başkanı Zuma'nın arazi reformu hakkındaki açıklamalarının çok tehlikeli olduğu" savunuldu.

Zuma'nın kamulaştırma isteğine, iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi Partisi'nin hükümetteki başarısızlıklarını mazur göstermeye yönelik dürüst olmayan bir girişim nitelemesinde bulunulan açıklamada, "Aslında ülkede reform için en büyük engel yolsuzluk ve kötü politika uygulamalarıdır" ifadesi kullanıldı.

Devlet Başkanı Zuma'nın partisi Afrika Ulusal Kongresi'nin ülkede Afrikalı siyah nüfusun, Demokratik İttifak Partisi'nin de Avrupa kökenli beyazların oylarının çoğunluğuna sahip olduğu biliniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya