Güney Kore’de barlar yeniden kapatıldı: Bir kişi, 27 kişiye virüs bulaştırdı

Güney Kore'nin başkenti Seul'davaka sayılarının artması üzerine gece kulüplerinin kapatılmasına karar verildi. Seul'da geçen hafta gece kulüplerine

Güney Kore'nin başkenti Seul'da geçen hafta gece kulüplerine giden ve yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan kişiyle bağlantılı vaka sayılarının artması üzerine gece kulüplerinin kapatılmasına karar verildi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'da geçen hafta gece kulüplerine giden ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan kişiyle bağlantılı vaka sayılarının artması üzerine gece kulüplerinin ve barların kapatılmasına karar verildi.

Yonhap ajansının haberine göre, Seul Belediye Başkanı Park Won-soon basın toplantısında, başkentte kulüp ve bar gibi eğlence mekanlarının müşteri ağırlamasının yasaklandığını söyledi.

Park, ikinci bir emre kadar sürecek yasağı ihlal eden işletmelerin sert cezalarla karşılaşacağını ifade etti.

Umursamazlığın vaka sayılarında patlamaya neden olabileceğine dikkati çeken Park, iş yerlerine ve halka karantina önlemlerine uymaları çağrısı yaptı.

5 GECE KULÜBÜNE GİDEN BİR KİŞİ 27 KİŞİYE BULAŞTIRDI

Güney Kore Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri, geçen hafta 5 gece kulübü ve bara giden Kovid-19 testi pozitif çıkan kişiyle bağlantılı 27 vaka tespit edildiğini açıkladı.

Güney Kore Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezlerinden yapılan açıklamada, ülkede 12 yeni Kovid-19 vakasının tespit edildiği duyurulmuştu. Ancak Güney Kore Sağlık Bakanı Yardımcısı Kim Gang-lip, bu açıklamayı izleyen saatlerde 13 vakaya daha rastladığını açıklamıştı.

Kim, 13 vakanın hepsinin, geçen hafta Seul'da gece kulüplerine giden ve Kovid-19 testi çarşamba günü pozitif çıkan 29 yaşındaki bir hastayla bağlantısı bulunduğunu belirtmişti.

VAKA SAYISI ARTABİLİR

Güney Kore Sağlık Bakanı Yardımcısı, bu hastanın temas ettiği kişilerin izinin sürüldüğünü ve gelecek günlerde enfekte kişi sayısının artmasının yüksek olasılık olduğunu söylemişti. Hastanın, geçen hafta sonu gittiği gece kulüplerini yaklaşık 1500 kişinin ziyaret ettiği kaydedildi.

Ülkede Kovid-19 vaka sayısı 10 bin 840'a ulaşırken, virüs nedeniyle 256 kişi hayatını kaybetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya