Haftalık çalışma süresi 4 güne indirildi!

Haftalık çalışma süresi 4 güne indirildi!

Belçika hükümeti Ekim ayında teklif edilen günlük çalışma saatlerini artırıp haftalık çalışma gününün 4’e düşürülmesine imkân veren tasarıyı kabul etti.

Haftalık dört günlük çalışma teklifi ekim ayında liberal görüşlü siyasetçiler ve milletvekilleri tarafından yapıldı. Hükümeti oluşturan siyasi partilerin görüşmeleri sonucunda yapılan haftanın dört günü çalışma teklifi bazı değişikliklerle resmen kabul edildi.

Türkiye’deki uzun çalışma saatlerinin aksine pek çok Avrupa ülkesinde çalışma saatleri haftalık 38 saat. Belçika hükümetinin işgücü reformu kapsamında kabul ettiği tasarıya göre ise çalışanlar isterlerse günlük 9,5 saat mesai yapmaları durumunda haftanın 4 günü çalışabilecek. Alınan bu kararla haftada kendine ait boş gün yaratmak isteyenler için güzel bir avantaj. Üstelik günlük 9,5 saatte çok uzun bir süre sayılmaz.

Belçika’da çalışanlara ayrıca mesai saatleri dışında işle ilgili mesaj ve e-postalara cevap vermeme hakkı da söz konusu olabilecek. Geçen ay federal hükümete bağlı çalışan memurlara “acil durumlar dışında” getirilen imkândan özel sektör çalışanları da faydalanacak.

Ancak yeni tasarı 20’den fazla çalışanı bulunan iş yerleri için geçerli olacak. Toplu sözleşmelere bu hakkın eklenmesi için işçi sendikaları ile işverenlerin müzakere etmesi gerekecek.

Belçika Ekonomi ve Çalışma Bakanı Pierre-Yves Dermagne, yeni dönemle ilgili değerlendirmesinde, “İş ve özel hayat sınırları giderek daha fazla iç içe geçiyor. Ardı arkası kesilmeyen talepler çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarına zarar verebilir.” dedi.

Koronavirüs yeni varyantlar ile büyük tehlike saçıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji