Haftanın Kitabı | Doç. Dr. Hüner Tuncer - Trablusgarp ve Balkan Savaşları

Haftanın Kitabı | Doç. Dr. Hüner Tuncer - Trablusgarp ve Balkan Savaşları

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Hüner Tuncer''in ''Trablusgarp ve Balkan Savaşları'' kitabını seçti.

HAFTANIN KİTABI

Doç. Dr. Hüner Tuncer
TRABLUSGARP VE BALKAN SAVAŞLARI (1911-1913)
Tarihçi Kitabevi

Trablusgarp Savaşı'nda "Mustafa Kemal Ruhu", ilk kez İtalyanlara karşı savaşan genç Osmanlı subaylarını sarmıştı. Mustafa Kemal ve arkadaşları, Osmanlı Hükümeti'nin İtalya'ya savaş açmaktan çekinmesine karşın, bu savaşı kendi sorumlulukları altında ve Hükümet'ten bir şey beklemeksizin başlatmışlar ve başarıyla sürdürmüşlerdi. Trablusgarp Savaşı, bu açıdan halkın savaşıydı. Trablusgarp zaferi, halkın hakları uğruna onun güvenini kazanmış olan genç komutanların kazandığı bir zaferdi.

Trablusgarp Savaşı'nın önemi, Mustafa Kemal'in komutanlıkta ve örgüt kurmadaki üstün niteliğini gösterdiği ilk savaş olmasından gelmekteydi. Balkan Savaşları konusunda ise Mustafa Kemal şöyle düşünmekteydi: "Balkan Savaşları korkunç bir bozgundu. Tarihte hiçbir ordu bu kadar kısa zamanda bu kadar kötü dağılmamıştı.”
128 s.
İstanbul 2018

Kitabı satın almak için fotoğrafa tıklayınız

ABC Kitap