Haftanın Kitabı: 'Liberal İhanet'

Haftanın Kitabı: 'Liberal İhanet'

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim:[email protected]-----ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar...

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim:
[email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Merdan Yanardağ'ın "Liberal İhanet"  kitabını seçti.

HAFTANIN KİTABI

Merdan Yanardağ
LİBERAL İHANET
Kırmızı Kedi Yayınları / İstanbul 2017, 264 s.

"Döneklik zor şey bir kez ihanet ettiğiniz zaman herkesi ihanete zorlamaya başlarsınız."

Gazeteci-yazar Merdan Yanardağ Liberal İhanet'te Türkiye'nin demokratik gerekçelerle siyasal İslamcılara teslim edilmesinde önemli rol oynayan liberalleri ve sol liberallere ayna tutuyor. Son döneme damga vuran siyasi davalarda manşetlerde ve gazete köşelerinde iktidar ve cemaat tetikçiliği yapanları bir bir ele alan Yanardağ süreci siyasal ve entelektüel tarihimizdeki en büyük aydın ihaneti olarak tanımlıyor. Ülke ve toplum küresel sermayenin neoliberal yağma politikalarına teslim edilirken bu piyasa haydutluğu için "özgürlükçü" gerekçeler üretildiğini vurgulayan yazar büyük liberal kirlilikten portreler ve ibret verici manzaralar aktarıyor.

1-416.jpg
"Türkiye dünyada örneği görülmemiş bir aydın ihaneti yaşadı. Solun bir kesiminin bile celladına âşık olduğu bir dönemden geçildi. Bu süreçte asıl belirleyici rolü 'sağlı sollu liberaller' oynadı. Türkiye hâlâ bu dönemi ve 'yeni gerici tarihsel blok'un hegemonyasını aşmaya çalışıyor. Gezi Direnişi ve Haziran Eylemlerinin tarihsel anlamı budur."

banner-009.jpg

ABC Kitap