Haftanın Kitabı | Özlem Özdemir - İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları

Haftanın Kitabı |  Özlem Özdemir - İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Özlem Özdemir''in ''İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları'' kitabını seçti.

HAFTANIN KİTABI

Özlem Özdemir
İLHAM VEREN CUMHURİYET KAHRAMANLARI
ÖNCÜ KADINLAR

Kırmızı Kedi Yayınları

Muazzez İlmiye Çığ, “İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları” olarak öncü kadınlar çalışması için şöyle diyor;

“Sevgili çocuklar ve gençler,

Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Büyük önderimiz Atatürk, cumhuriyeti sizlere emanet etti. Bizler zor şartlarda ama onun kurduğu cumhuriyet sayesinde şanslı büyüyen bir nesiliz. Savaştan bizi kurtaran ve bize çağdaş bir ülke yaratan Atatürk sayesinde, Batı'nın 100 yılda sağlayamadığı ilerlemeyi biz 10 yılda yaptık. Cumhuriyet sayesinde kızlar istedikleri mesleği seçebildiler, kadınlarımız dünyanın her yerinde çok başarılı işler yapıyor. Her meslekten gurur duyduğumuz çocuklarımız var. 

Artık sıra sizde, sizler de bu ülkenin gurur duyduğu kadınlar ve erkeklerden biri olacaksınız. Bu kitapta hayatını okuyacağınız kadınlar, cumhuriyetin yetiştirdiği çok değerli isimler. Onlar sizin kadar geniş imkanlara sahip de değillerdi ama başardılar. Çünkü yılmadılar ve çok çalıştılar. Umarım size örnek olurlar. 

Sevgili çocuklar; sevdiğiniz işi yapın, çok çalışın, çok okuyun, bilimin yolundan ayrılmayın ve cumhuriyete sahip çıkın...”

128 s.
İstanbul 2018

*

ABC Kitap