Hakverdi '19 Mayıs saldırı' uyarısını sordu!

Hakverdi '19 Mayıs saldırı' uyarısını sordu!

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Meclis Başkanlığı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde MİT'in 19 Mayıs için yaptığı 'IŞİD saldırısı' uyarısını gündeme getirdi....

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Meclis Başkanlığı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde MİT'in 19 Mayıs için yaptığı 'IŞİD saldırısı' uyarısını gündeme getirdi. Hakverdi, MİT'in ülkede yaşanan bombalı saldırılar karşısında özellikle Hakan Fiden dönemiboyunca başarısız olduğunu hatırlattığı önergede, bu tarz uyarıların ise hep halkın kitlesel katılım göstereceği 19 Mayıs benzeri etkinlikler öncesinde yapılarak katılımın zayıflatılmaya çalışıldığı izlenimi doğurduğunu ifade etti. Hakverdi, Erdoğan'ın kızı Sümeyye için alınan önlemlerin halk için de alınıp alınmayacağını da Ala'ya sordu.
İşte Hakverdi'nin soru önergesi:


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 17.05.2015

Ali Haydar Hakverdi
                                                                                        CHP Ankara Milletvekili

IŞİD mensubu 10 kişinin Gaziantep üzerinden ülkeye giriş yaptığını belirten MİT, örgüt üyelerinin Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerde 10 farklı eylem yapmayı planladığını bildirmiştir. IŞİD’in hedefine ABD Büyükelçiliği’nin yanı sıra Ankara’nın Cebeci semtindeki askerlik şubesini de koyduğu uyarısında bulunmuştur. Türkiye’de özellikle MİT Müsteşarı Hakan Fidan döneminde dikkat çeken bir durum vardır. Halkın geniş katılım sağlayacağı miting, etkinlik veya protestolar öncesinde “IŞİD saldırısı'' olasılığı dillendirilmekte ve basına servis edilmektedir. Bu duruma ilişkin örneklere ’19 Mayıs’ta Anıtkabir’e saldırı’ iddiası eklenmiştir. Fidan döneminde onlarca büyük bombalı saldırı gerçekleşirken ne uyarı olmuş ne de önlem alınmıştır. Kamuoyunda, yüzbinlerin Anıtkabir’e yürüyeceği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde MİT’in saldırı istihbaratının tedirginlik yaratmak ve katılımı düşürmek için olduğu algısı oluşturmuştur.
Bu çerçevede,
MİT istihbaratı çerçevesinde başta Anıtkabir olmak üzere belirtilen yerlerde güvenlik önlemleri arttırılmış mıdır? 
Anıtkabir çevresinde alınacak önlemler sadece 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için mi olacaktır?
19 Mayıs törenleri öncesi açıklanan MİT istihbaratı katılımı düşürmek ve tedirginlik yaratmak için midir? Değilse MİT neden özellikle halkın geniş katılım sağlayacağı miting, etkinlik veya protestolar öncesinde bu yönlü istihbarat uyarıları yapmaktadır?
MİT, 10 IŞİD militanı Antep üzerinden Türkiye’ye giriş yaparken neden müdahale etmemiştir?
Şehitlerimizin olduğu bir günde, kamu imkânlarını kullanarak bir düğün için aldığınız önlemleri Anıtkabir içinde almayı düşünüyor musunuz? 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika