Halil Ergün: Baskıcı, tek boyutlu yaklaşımı olan dizileri kabul etmiyorum

Halil Ergün: Baskıcı, tek boyutlu yaklaşımı olan dizileri kabul etmiyorum

Gemlik Film Festivali kapsamında düzenlenen söyleşide usta oyuncu Halil Ergün Gemliklilerle buluştu.

 

 

Gemlik Belediyesi'nin Eşref Kolçak anısına düzenlediği Gemlik Film Festivali'nin ikinci gününde Kısa Film Yarışması’nın jüri başkanı Halil Ergün, Gemliklilerle söyleşide buluştu.  

Zeytin Dalı Meydanı’nda düzenlenen söyleşide Ergün, yakın dostu Eşref Kolçak anısına düzenlenen bu festivalde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi:

"Eşref Kolçak ile çok uzun yıllar önce tanıştım ve onu tanıma onuruna eriştim. Çok değerli bir oyuncu ve stardı. Aktörlüğü hayatı boyunca bırakmadı. Onun adına bu etkinliğin düzenlenmesi bize onur veriyor. Sanat ve kültürü devam ettirme adına Gemlik, önemli bir adım attı. Sizlere sahip çıktığınız için teşekkür ederiz."

'SİNEMA İNSANLIĞIN TANIKLIĞINI YAPAN MACERADIR'

Dizilerin maddi anlamda kazanç sağladığını fakat sinemanın ayrı olduğunu söyleyen sanatçı "Sinema insanlığın tanıklığını yapan bir maceradır. Yeşilçam, bunu yapmıştı. Hem de hiç yardım almadan yaptı. Yeşilçam Sineması devletten beş kuruş almadan ayakta durdu" dedi.

Sinemada asıl meselenin, başka insanların sorunlarına, dertlerine, aşklarına, sevinçlerine ortak olduğunu ifade eden Ergün, sanatın gerçek fonksiyonunun bu olduğunu ifade etti.

'BASKICI, TEK BOYUTLU YAKLAŞIMI OLAN DİZİLERİ KABUL ETMİYORUM'

Rol aldığı Yaprak Dökümü dizisiyle ilgili bir soruyu cevaplayan Halil Ergün şunları söyledi:

"Baskıcı, tek boyutlu yaklaşımı olan dizileri kabul etmiyorum. Daha aydınlık diziler çekileceği zaman elbette oynayacağım. Şimdi başka bir dönemden geçiyoruz. Daha özgür ve çok çeşitli işlerin geldiği günlerde elbette yeniden oynayacağım."