Halk Ekmek fabrikası tartışması: Yandaşa peşkeş çekilmiyor, Halk Ekmek A.Ş’ye kiralanıyor

Halk Ekmek fabrikası tartışması: Yandaşa peşkeş çekilmiyor, Halk Ekmek A.Ş’ye kiralanıyor

AK Partililerin Hadımköy’deki Halk Ekmek Fabrikası’nın aylık 50 bin TL’ye İBB tarafından yandaşlara peşkeş çekileceği iddiası tartışma yarattı.

İBB Meclisi AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu, Hadımköy’deki inşaatı bitmek üzere olan Halk Ekmek Fabrikası ile ilgili toplumsal medya hesabından “CHP’li İBB Lideri, AK Parti periyodunda başlayan, tüm materyalleri alınmış Halk Ekmek fabrikasını meclise bile getirmeden, encümen üzerinden yandaşlarına peşkeş çekmeye hazırlanıyor” savında bulundu.

Göksu, İBB Meclisi öncesinde yaptığı basın toplantısında “Halkın ekmeğini kiralamaya çıkmışlar. Aylık 50 bin lirayla. Aylık 50 bin liraya gereksiniminiz varsa her ay gel, mecliste biz ortamızda toplayalım, sana verelim. Halkın ekmeğini satma. Halkın ekmek fabrikasını birilerine peşkeş çekme. Kime ekmek ürettireceksiniz? Dünyanın en büyük ekmek üretim tesisi CHP tarafından birilerine peşkeş çekilmek üzere meclisten de saklanarak aylık 50 bin kirayla birilerine verilmek isteniyor” dedi.

“AKP PERİYODU İLE KARIŞTIRIYORLAR”

SÖZCÜ’ye konuşan Halk Ekmek A.Ş İdare Konseyi Başkanvekili Özgen Nama, iddiayı yalanladı.

Mevzunun encümen gündemine yeni geldiğini, sürecin Göksu’nun bahsettiği üzere olmadığını belirten Nama “İBB, Halk Ekmek fabrikasını kimseye peşkeş çekmiyor. Tarikata, cemaate, vakfa, yandaş müteahhide verilen bir şey yok. Encümen kararı ile İBB mülkiyetindeki Hadımköy fabrika binası, İBB şirketi olan Halk Ekmek A.Ş’ye 3 yıllığına ayda cüzzi bir ölçüye 50 bin TL’ye kiralanacak. Resmi bir prosedür yerine getiriliyor. İmamoğlu periyodunu AKP periyodu ile karıştırıyorlar. Asla bu türlü bir şey yoktur. Söylenenlerin hiçbiri hakikat değil. İBB mülklerini kısa müddetliğine kiraya verme yetkisi encümenin yetkisi dahilinde” diye ifade etti.

 

Yerel Gündem