Halk Sağlığı Uzmanı Ahmet Saltık uyardı: Türkiye'nin 14 günlük kapatmaya hazır olması lazım

Halk Sağlığı Uzmanı Ahmet Saltık uyardı: Türkiye'nin 14 günlük kapatmaya hazır olması lazım

HalkTV'de Fatma Nur Ak’ın sunduğu Hafta Sonu Sabah’a konuk olan Halk Sağlığı Uzmanı Ahmet Saltık,“Türkiye’nin 14 günlük kapatmaya hazır olması lazım.Yaklaşık 50 milyar dolar kaynak gerekli. İktidarın bu kaynağı bulup kapatmayı planlaması gerekiyor“ dedi.

HalkTV ekranlarında Fatma Nur Ak’ın sunduğu Hafta Sonu Sabah’a konuk olan Halk Sağlığı Uzmanı Ahmet Saltık, kritik uyarılarda bulundu. 

“Acilen 100 bin sağlık personelinin ataması yapılsın.” Diyen Saltık, “Sağlık çalışanları yorgun. Bu ölümcül salgınla boğuşacaksınız ama hastalandığınızda bu meslek hastalığı sayılmayacak.” dedi. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin yapılmadığına dikkat çeken Saltık, koruyucu malzeme sıkıntısının da halen sürdüğünü kaydetti.  

14 günlük kapatma uyarısı

Saltık hastane doluluğu ve ekonomik krizle ilgili de şu değerlenmeyi yaptı: “Eğer hastanelerin yatakları dolmuşsa özel sektörde ciddi yerler var. Şu ekonomik krizde tünellere, hastanelere ödemeler devam ediyor. Bütün bu harcamalar sağlık sektörü için kaynak bulmakta sorun yaratıyor. Mali sıkıntı pek çok şeyi belirliyor. Türkiye’nin 14 günlük kapatmaya hazır olması lazım. Yaklaşık 50 milyar dolar kaynak gerekli. İktidarın bu kaynağı bulup kapatmayı planlaması gerekiyor. Kış geliyor.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık