Ankara'da ulaşım zammına uyarı eylemi

Ankara'da ulaşım zammına uyarı eylemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma yaptığı zam Halkevciler tarafından uyarı eylemiyle protesto edildi.Ankara Büyükşehir Belediyesi akaryakıt...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma yaptığı zam Halkevciler tarafından uyarı eylemiyle protesto edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi akaryakıt, elektrik ve doğalgaz zamlarını gerekçe göstererek ulaşıma zam yapıldığını duyurdu.

Zamların resmen duyurulması ve uygulamaya geçirilmesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi önüne gelen Halkevleri “Ulaşım zammı halka zarardır!” diyerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında 31 Mart yerel seçimlerinde halkın AKP belediyeciliği karşısında oy verdiğinin ancak AKP belediyeciliğinin örneklerinin sergilenmesi karşısında tepkisini dile getireceğinin altı çizildi.

AKP iktidarının ekonomi politikaları sonucu zaten beli bükülen halkın sırtına yeni zamlarla daha çok yük yıkılmaması gerektiğini vurgulayan Halkevleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne açık çağrıda bulunarak ulaşımın ücretlendirilmesinde ve eksikliklerin giderilmesinde halkın katılımına açık süreçlerin işletilmesi gerektiğini söyledi.

Basın açıklaması sonlanırken Halkevciler, halkın taleplerini farklı yöntemlerle de belediyeye iletmek için çalışmalar yapacağını ve bu süreci devam ettireceğini belirtti.

EGO Genel Müdürlüğü’nün belirlediği yeni tarife oranları şu şekilde değişti:

-ANKARAKART bir biniş ücreti: 3 lira 25 kuruş,

-Kullan At Bilet bir biniş ücreti: 4 TL,

-Kredi Kartı ile biniş: 4 TL,

75 dakikalık tam ANKARAKART transfer ücreti ise EGO otobüsleri, ANKARAY, Metro, Teleferik, ÖTA ve ÖHO’larda 1 lira 60 kuruş olurken, indirimli ANKARAKART transfer ücreti 75 kuruş olarak belirlendi.