'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK’ten 1 Mayıs kararı

'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK’ten 1 Mayıs kararı

'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK’te... 'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK  'İş, Adalet, Özgürlük ve Demokrasi'  sloganı çerçevesinde örgütleneceği açıklanırken İstanbul 1 Mayıs'ı için Taksim

'Halkın iradesine saygı duyun' diyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (DİSK),  'İş, Adalet, Özgürlük ve Demokrasi'  sloganı çerçevesinde örgütleneceği açıklanırken İstanbul 1 Mayıs'ı için Taksim'e işaret etti.

3 Nisan’da toplanan DİSK Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs’a ilişkin yol haritasını çıkardı. DİSK tarafından açıklanan Başkanlar Kurulu kararında bu yıl 1 Mayıs’ın “İş, Adalet, Özgürlük ve Demokrasi” sloganı çerçevesinde örgütleneceği ifade edilirken, İstanbul 1 Mayıs’ı için adres olarak Taksim gösterildi.

DİSK, iktidarı da “halkın iradesine kayıtsız, şartsız saygı göstermeye, YSK’yi da “partiye göre hukuk” yaklaşımlarına, çifte standartlı uygulamalara son vermeye” çağırdı.

VARLIK-YOKLUK SORUNU

Emekçilerin işsizlik giderek yıkıcı etkiler açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

İşçi sınıfı açısından Mart Şubat’tan, Şubat Ocak’tan daha kötü hale gelmektedir. Dar tanımlı işsizlik yüzde 13,5’e ulaşmış, geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyonu aşmış, işsizlik her hanede etkisini hissettiren en yakıcı ve üstü örtülemez toplumsal mesele halini almıştır. Yüzde 30’lara dayanan gıda enflasyonu, işçilerin ekmeğinin her ay daha da küçülmesine yol açmaktadır. Seçim yatırımı olmaktan öteye gidemeyen önlemlerle gıda enflasyonu bastırılamamıştır. Yıllardır ısrarla sürdürülen neoliberal yıkım politikalarıyla yok edilen tarımın, özelleştirmelerin, güvencesiz çalıştırma biçimlerinin, beton ekonomisinin, sıcak para ve borçlanma ile tüketime dayalı ekonominin sonuçları bugün işçi sınıfı açısından varlık-yokluk sorunu halini almıştır.

'EMEKÇİYİ AŞAĞILAYANLARIN ALDIĞI SONUÇ ŞAŞIRTICI DEĞİL'

Ülkeyi yönetenlerin, halkın iş ve aş taleplerini küçümseyerek, emeklilik hakkı talep edenleri aşağılayarak, geçim sorununun dile getirilmesini “suçlu” göstererek girdikleri yerel seçimlerde aldıkları sonuçların şaşırtıcı olmadığı vurgulanan açıklamada şunlara dikkat çekildi:

İşçi sınıfının, emekçilerin, ücret gelirleriyle yaşayanların çoğunluğunu oluşturduğu birçok büyükşehirde iktidarın yenilgiye uğraması ve kazandıklarında dahi ciddi anlamda oy kaybetmesi tesadüf değildir. İktidar blokunun oyları, Türkiye genelinde belediye başkanlığı için verilen oylarda 2 puan, belediye meclisi oylarında 5 puan civarındaki gerilemiştir. İktidar oylarındaki bu gerileme, ekonomik krize dair tepkilerin yanı sıra halkın demokrasiye, özgürlüğe, adalete, barışa ve kardeşliğe olan hasretinin de bir yansımasıdır. İşçilerin, emekçilerin, halkın bu uyarısını dikkate almadan atılacak her adımın daha ciddi politik sonuçları olacaktır. Türkiye oldukça adaletsiz bir seçim süreci yaşamış, devletin tüm olanakları iktidar için seferber edilmiş, medyadan meydanlara neredeyse ‘tek ittifak’ seçime giriyor görüntüsü yaratılmış, iktidar bloku dışındaki partilere oy vermek ‘beka sorunu’ olarak kodlanmış ancak yine de bu öncü siyasi sonuçların ortaya çıkışı önlenememiştir.

Ekonomik krizi reddedenlerin yerel seçim sonuçlarını da kabul etmekte zorlandığının altı çizilen açıklamada “Bu süreçte bir kez daha görülmüştür ki bu düzene itirazı olan, ülkenin geleceğine dair endişe duyan, işe, adalete, demokrasiye, özgürlüğe, barışa ve kardeşliği hasret milyonların en önemli ihtiyacı birliği, dayanışma ve mücadeleyi daha da yükseltmektir” denildi.

'PARTİYE GÖRE HUKUK OLMAZ'

DİSK Başkanlar Kurulu’nun karar metninde, yerel seçimin ardından yaşananlar bağlamında şu çağrılar yer aldı:

DİSK Başkanlar Kurulu, ülkeyi yönetenleri başından itibaren adaletsiz bir biçimde ilerleyen bir sürece rağmen açığa çıkan halkın iradesine kayıtsız, şartsız saygı göstermeye, YSK’yi da “partiye göre hukuk” yaklaşımlarına, çifte standartlı uygulamalara son vermeye çağırır.

DİSK Başkanlar Kurulu, ülkenin ve işçi sınıfının en acil ihtiyacının demokrasi olduğunun altını çizerek, muhaliflerle, akademisyenlerle, gazetecilerle, siyasetçilerle dolu olan hapishanelerin olduğu bir ülkenin demokratik bir ülke olarak değerlendirilemeyeceğini; bu hapishanelerde devletin kendi hukukuna, kurallarına bile uymamasının ise “hukuk devleti” ile bağdaşmadığını hatırlatarak, siyasi gerekçeli her türlü cezalandırmanın son bulmasını talep eder; devleti içeride ve dışarıda kendi kurallarına ve hukukuna uymaya davet eder.

'1 MAYIS'TA TAKSİM MEYDANI BAŞTA OLMAK ÜZERE...'

Alınan kararlar ise şu şekilde sıralandı:

1 Mayıs 2019 Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nün “İş, Adalet, Özgürlük ve Demokrasi” talebinin büyütüleceği bir süreç olarak örgütlenmesine,

Bu süreçte bölgelerde temsilciler kurullarının toplanmasına,

1 Mayıs 2019 Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nün, başta İstanbul Taksim Meydanı olmak üzere, ülkenin dört bir yanında yaygın ve kitlesel biçimde kutlanması için çalışmaların ve girişimlerin başlatılmasına,

Bu sürecin en geniş emek ve demokrasi güçleriyle beraber yürütülmesine,

1 Mayıs’tan 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin yıldönümüne kadar olan sürecin işçi sınıfının krize karşı iş ve adalet, baskılara karşı özgürlük ve demokrasi mücadelesinin yükseltileceği bir seferberlik olarak örgütlenmesine karar vermiştir.

"'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK’ten 1 Mayıs kararı" haberi, 06 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan 'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK’ten 1 Mayıs kararı haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 'Halkın iradesine saygı duyun' diyen DİSK’ten 1 Mayıs kararı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 24 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 21:09 Allianz Trade 2024 Raporu: Küresel Ekonomik Büyüme Yavaşladı, İflas Tahminleri Yükseldi
 2. 20:56 Türkiye kripto para işlemlerinde yılın ilk yarısında 1 trilyon doları aşarak ikinci sıraya yerleşti
 3. 19:27 Çinli otomobil devi BYD'den müjde: 600 bin TL'ye yeni sıfır araç satışı
 4. 19:13 Erdoğan’ın ‘borç ödeme' baskısına CHP’li Sarı’dan cevap: "Bu nasıl bir siyasi hırstır?"
 5. 19:13 Erdoğan'ın 'tahsilat başlıyor' sözlerine Özel'den cevap: "Şantajına boyun eğmeyiz"
 6. 19:11 2024 Küresel Hareketlilik Raporu: Singapur Dünyanın En Güçlü Pasaportu, Türkiye 45. Sırada
 7. 19:05 Dilan Polat'ın tutukluluğuna yapılan itiraz yine reddedildi
 8. 19:05 Elon Musk'ın Starlink Hamlesi: Gazze'deki Hastanelere Hayat Kurtaran İnternet Bağlantısı
 9. 19:01 Fenerbahçe, Trabzonspor ve Başakşehir’in UEFA Rövanş Maçlarının Hakemleri Açıklandı
 10. 18:58 İmamoğlu'nun danışmanından Erdoğan'a 'emekli' cevabı geldi: "KKM zararını tanzim edin"
 11. 18:58 Özel ve sokak köpeği arasında dikkat çeken anlar: "Meclis'i duyunca sırtını döndü!"
 12. 18:58 Özel'den flaş 'Kılıçdaroğlu' açıklaması: "Hiçbir zaman birinci partinin lideri değildi"
 13. 18:57 Mısır'da Devalüasyon Sonrası Tüketim Durdu, Fiyatlar Düşüşte
 14. 18:44 Ankara'da Kedilere Havalı Tüfekle Ateş Eden Şüpheliye Hapis Cezası Talebi
 15. 18:37 Trump, Harris’i Eleştirerek Barış ve İstikrarı Kendisinin Sağlayacağını İddia Etti
 16. 18:31 22 Temmuz: Tarihin En Sıcak Günü Rekoru Kırıldı
 17. 18:26 Elon Musk'tan Medya ve Bağış İddialarına Yorum: “Miktar WSJ'nin Söylediği Kadar Yüksek Değil”
 18. 18:09 Ferrero ve Ata Freight Arasında 724 Ton Şeker Krizi
 19. 18:04 Köpek Balığı Saldırısında Kopan Bacak Sahilde Bulundu
 20. 18:00 Çin ve Ukrayna'dan Barış Çağrısı: Wang Yi ve Kuleba Guangzhou'da Görüştü
Haberleri