Haluk Levent: AHBAP'lar yola çıkıyor!

Haluk Levent: AHBAP'lar  yola çıkıyor!

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Şeytan Sofrası mevkiinde 17 Ağustos 2017 gününde orman yangını çıktı, üç hektarı aşkın orman küle döndü. Sabotaj iddialarının ardından sanatçı Haluk Levent ve kurduğu AHBAP grubu hareket...

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Şeytan Sofrası mevkiinde 17 Ağustos 2017 gününde orman yangını çıktı, üç hektarı aşkın orman küle döndü. Sabotaj iddialarının ardından sanatçı Haluk Levent ve kurduğu AHBAP grubu hareket geçip, o bölgenin ağaçlandırılmasını talep etti. Haluk Levent, “AHBAP olarak karar alıyoruz. Belirleyeceğimiz tarihte fidan dikmeye bizimle beraber var mısınız?'' dedi.

Levent, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Ayvalık Şeytan Sofrası’nda çıkan yangın sonrası ciğerlerimiz böyle yandı'' dedi. Haluk Levent, 20 Ağustos 2017 günü attığı bu tweet’le herkesi fidan dikmeye çağırdı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan görüşme talep etti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan olumlu yanıt geldi. Bakanlık Twitter üzerinden, “Sayın Haluk Levent, Ayvalık’taki saha temizlenmeye başlandı. Kasım’da fidanlar toprakla buluşturulacak. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz'' dedi.

AHBAP FİDAN DİKİMİNE BAŞLAYACAK’

Levent, Twitter üzerinden yaptığı basın açıklamasında, “Bildiğiniz gibi ülkemizin en can yakıcı sorunlarından biri de binlerce yıllık muhteşem ormanlarımızın çeşitli nedenlerle yanarak yok olması. Bu ormanlardan biri de geçtiğimiz Ağustos ayında yanan, Ayvalık Şeytan Sofrası idi. O güzelim Ayvalık ormanları yok olduğunda da canımız çok yandı. Muhtemel bir rant uğruna ciğerlerimizden bir parça daha sökülmüştü. Ama bu sefer “Ahbap var'' dedim ve Ahbap ile, yanan ormanı baştan ağaçlandırmaya talip olduk. Konuyu sürekli gündemde tuttuk. Bunun üzerine Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu da devreye girdi ve bizlere yangında yok olan bölgenin tekrar ağaçlandırılacağının “sözünü verdi''. Hatta Kasım ayı diye “tarih sözü de aldık''. Çok sevindik ve beklemeye başladık.

Ardından 14 Eylül, 24 Ekim, 14 Kasım, 16 Kasım, 20 Kasım, 29 Kasım, 1 Aralık ve 5 Aralık tarihlerinde Bakanlık yetkilileriyle tekrar tekrar konuşup, hazır olduğumuzu, ormanı ağaçlandırmak için onay ve tarih beklediğimizi ısrarla belirttim.

Ve bugün tüm  kamuoyuyla bu bilgiyi paylaşmak istiyorum. 15 Aralık 2017 gününden itibaren Ahbap Ayvalık’ta yanan bölgeye ilk fidanları dikmeye başlayacak. Bugün itibari ile tüm hazırlıklarımıza başlıyoruz. Ayrıca, bundan böyle, Türkiye’nin her yerinde yanan ormanların takipçisiyiz. Domaniç’ten Pülümür’e, Hozat’tan Hakkari’ye nerede bir orman yansa AHBAP olarak, hepsi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bekle bizi Ayvalık! Türkiye’nin her yerinden ellerinde fidanlarla AHBAP’lar geliyor. Orman Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Bunun tüm yanan – yakılan ormanlar için bir milat olmasını istiyoruz.

Tüm AHBAP platformu ile o gün Orman Bakanlığının başlatacağı fidan dikimine bizler de gönüllü olarak katılacağız.. Bu sebeple Ayvalık’a gelecek dostlar yanlarında fidan getirmese de olur… Bakanlık fidanları temin etti bile… '' dedi.