Hande Fırat: Kadınlar seçim hesaplarına kurban edildi

Hande Fırat: Kadınlar seçim hesaplarına kurban edildi

Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesini feshetmesini "Kadınlar seçim hesaplarına kurban edildi" sözleriyle eleştirdi ve Erdoğan'ın tarikatları dinlediğini yazdı.

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı İstanbul Sözleşmesini kaldırması nedeniyle eleştirdi. Fırat, sözleşmenin feshedilmesini 'hayal kırıklığı' olarak yorumlarken sert bir yorum da yaptı. Fırat, kadınların 'seçim hesaplarına' kurban edildiklerini söyledi.

Fırat'ın yazısı şöyle:

20 Mart 2021... Hayal kırıklığı ve derin üzüntünün tarihi.

Özellikle de kadınlar açısından.

Kadınlar ne yazık ki seçim hesaplarına, “o oyları kaybetme telaşına”, “o kesimden gelen tepkilere”, “gelen tepkilere karşı sözleşmeyi iyi anlatamamaya” kurban edilmişlerdir.

“Kadınları korumak için İstanbul Sözleşmesi’ne ihtiyacımız yok. Güçlü yasalarımız var, gereken yasayı çıkarırız, mücadeleden taviz vermeyiz” deniyor, denilebilir...

Güzel cümleler... Ancak artık ister istemez inandırıcılık sorunu taşıyan cümleler. Çünkü İstanbul Sözleşmesi’nin feshiyle zafer çığlıkları atan kesimler şimdiden başka isteklerini sıralamaya başladılar, “Sırada Cedaw da var, Lazarotte de...” diyerek. (Kadına karşı her türlü ayrımcılığın yok edilmesi ile çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı korunmasına ilişkin sözleşmeler). Kısacası birilerine İstanbul Sözleşmesi bile yetmedi..

...

Konunun en can alıcı bölümü ise geleceğimiz ve toplum açısından...

Tarikatlar, bazı muhafazakârlar, Milli Görüş geleneği İstanbul Sözleşmesi’nden zaten çekilmek istiyorlardı.

Bu süre boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan; partisinden ya da partisinden olmayan, derneklerde yönetici olan, hukukçu olan, bu konuda yazı yazan, yakın çevresinde sözleşmeyi savunan birçok kadını, kadınların dile getirdiği hassasiyetleri bugüne kadar dinledi.

Ancak ne tarikatlar, ne bazı muhafazakârlar, ne de Milli Görüş’çüler sözleşmeyi fesih etme taleplerinden vazgeçmediler. Seçimler açısından özel önem atfedilen Milli Görüş’ün etkili ismi Oğuzhan Asiltürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra “Kadın hakları madın hakları diyenler rahatsız olacaklar ama Cumhurbaşkanı, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılacağını kesin olarak ifade etti” duyurusunu yaptı.

Ve ne yazık ki haklı çıktı. “Kadın hakları”, onların deyimiyle “madın hakları”na dönüştü.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem