Hande Kader cinayeti üzerinden 2 yıl geçti: İddianame hâlâ hazır değil

Hande Kader cinayeti üzerinden 2 yıl geçti: İddianame hâlâ hazır değil

Cinsel istismara uğradıktan sonra yakılan ve bedeni ormanlık alana atılan trans kadın Hande Kader cinayetinde geçen 2 yıla rağmen iddianame hazırlanmadı

İki yıl önce şiddet görüp, cinsel istismara uğradıktan sonra yakılan ve tanınmaz haldeki cesedi Zekeriyaköy’de ormanlık alanda bulunan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader cinayetinin üzerinden 740 gün geçti. Kader cinayetinin iddianamesi ise üzerinden geçen yaklaşık iki yıla rağmen hâlâ hazırlanmadı.

TOMA ÖNÜNDEKİ DİRENİŞİ İLE TANINMIŞTI

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre; Hande Kader cinayeti için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, görevli savcı, Kader’in yakın arkadaşlarının ifadelerine başvurmuş ve Kader’in cesedinin bulunduğu yerdeki baz istasyonu kayıtlarını talep etmişti. Ayrıca Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelenmişti. Ancak olayın üzerinden 740 gün geçmesine rağmen henüz bir iddianame hazırlanmadı. Bu durum, diğer trans cinayetleriyle benzer şekilde bu dosyanın da faili meçhul dosyalar arasına gireceği endişesine sebep oldu.

Hande Kader, 2015 yılında Taksim’de düzenlenen Onur Yürüyüşü sırasında, polis eylemcilere saldırdığında TOMA’nın karşısına oturarak direndiği anlarla hafızalarda yer edindi. Bu direnişinden tam bir yıl sonra 6 Ağustos’ta kayıp olduğu öğrenilen Kader’in cansız bedenine ise 13 Ağustos günü Zekeriyaköy’de yol kenarında ulaşıldı. Tanınmaz halde olan cesedi arkadaşı tarafından teşhis edildi ve cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı. Ancak üzerinden geçen 740 güne rağmen ilerleme kaydedilemedi.

‘DOSYA’DA EN UFAK BİR AYDINLANMA YOK’

İnsan hakları savunucusu, trans kadın Deniz Tunç, bir dönem aynı apartmanda oturduğu Hande Kader’in kimseye zararı olmayan, kendi halinde, arkadaşları ile eğlenmeyi seven, sakin bir insan olduğunu aktardı ve “Hande ile samimiyetimiz o dönem arttı. Aynı binada, üç dairede yaşayan trans kadınlardık. Her gün birimizde toplanırdık. Kahvaltımızı, akşam yemeğimizi birlikte yerdik” dedi. Tunç, Kader cinayetinin üzerinden geçen uzun süreye rağmen henüz bir gelişme kaydedilmemesi ile ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“Soruşturma ve kovuşturma evresi erk, egemen zihniyet eliyle yürütüldüğü için failler ya bulunmuyor. Bulunan failler ise çok küçük cezalarla ödüllendiriliyorlar. Hande’nin katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçti ama dosyada en ufak bir aydınlanma yok. Ne yazık ki transların, kadınların ve çocukların katil ya da tecavüzcülerini bulmak yargının öncelikli amacı değil. Tek isteğimiz soruşturma savcısının konuyu vicdani olarak ele alması ve peşini bırakmaması.”

GENEL