Hanefi Avcı: Mücadele hukuk zemininden kaydı

Hanefi Avcı: Mücadele hukuk zemininden kaydı

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ihraçlara, tutuklamalara, OHAL uygulamalarına ve HDP'li vekillerin tutuklu yargılanmalarına sert tepkiler gösterdi.Hanefi Avcı, FETÖ soruşturmalarına yönelik eleştirilerini KRT Haber Müdürü Çağlar...

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ihraçlara, tutuklamalara, OHAL uygulamalarına ve HDP'li vekillerin tutuklu yargılanmalarına sert tepkiler gösterdi.

Hanefi Avcı, FETÖ soruşturmalarına yönelik eleştirilerini KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın programında dile getirdi.

Cemaatin kurumlarının önünden geçti diye insanların tutuklanacak hale geldiğini söyleyen Hanefi Avcı, birçok bürokratın tutuklamalara itirazlarının olduğunu ancak korkularından seslerini çıkaramadıklarını, FETÖ soruşturmalarının hukuk zemininden çıktığını sert sözlerle ifade etti.

"DÜNE KADAR HERKES BU ÖRGÜTE ÖZENDİRİLDİ"

Hanefi Avcı, "Cemaatin kurumlarının önünden geçti diye insanlar tutuklanacak hale geldi Türkiye'de. Birçok bürokrat bu tutuklananların bir kısmının gerçekten bu örgüt tarafında olmadığını biliyor ama sahip çıkamıyor. Korku var. Burada hukuk çıktı. Hukuksal mücadele değil bu olay, tamamen hissi, duygusal ve düşmanlığa dönüştü. Yanlış nokta burası. Burada hukuksal zeminde gitmek lazım. Bu cemaatle mücadele hukuk zemininde yapılır. Hukuk zemininden kaydı. Hukuk ölçü şudur; darbeye karışmış herkesin suçu bellidir, kanun açık. Örgüt derseniz ne zamandan itibaren örgüt, ne zamandan itibaren suç. Düne kadar herkes bu örgüte özendirildi. Sadece cemaate gönül bağı kurmak suç değil, fiil ve eylem suçtur. Hangi eylem suç, ceza kanunu saymış. Ceza kanununun saydığı suçlara bakarsanız ayıklamak çok kolay. Şuanda binlerce tutuklamaya da gerek kalmaz. Suça karışanın önüne suçu koyarsınız oda kendini savunur. Şimdi siz, örgütle irtibatı olan, bu örgüt adına eylem yapan insanlarla ilgili hukuki olarak her türlü araştırmayı yaparsınız, bu devletin görevidir. Bu araştırmayı yaparken bu örgütün yarattığı 15 Temmuz vahametini görerek şüphelendiğiniz herkesi açığa da alabilirsiniz. Makul. Sonra bunlar hakkında tek tek delil toplayıp bu delillerden sonra savunma hakkı verilip cezai işlem yapılması lazım" diye konuştu. 

"NEREDEN GELDİĞİ BELİRSİZ BİLGİLERLE İHRAÇLAR YAPILIYOR"

Hanefi Avcı KHK'larla ihraçların da karşısında oldu ve nereden geldiği belli olmayan bilgilerle insanların ihraç edildiğini söyledi.

Avcı, "Birçok büyük hata var. Hiç ifade almadan, soruşturma yapmadan, nereden geldiği belirsiz bilgilerle insanlar ihraç ediliyor. Bir örgütün bütün mensupları terör örgütü mensubu mudur? Dünyada bazı hukuk devletleri şöyle der; ben fiili eylemlere karışan, suça karışanları böyle sayarım, suça karışmayan ama o fikir ve düşüncelere sempati besleyen insanlar terör örgütü değildir. Bizde ne olduğu belli değil. Ben yazdığım bir kitap dolayısıyla 4 ayrı örgüte yardım etmekten yargılandım. Dünyanın birçok yerinde şudur; kitap yazarak örgüte yardım olmaz, örgüte yardımın fiili bir şekil olması lazım, hatta örgüt mensubuna ekmek, yemek vermekte suç olmayabilir ama onların suça karıştıkları suç ile ilgili bir şey olursa suç olabilir. Avrupa diyorki, fiili eyleme karışan, fiilen suç işleyen insanlar örgüt mensubudur ben bunu cezalandırırım, PKK'nın eylemci grubunu, silahlı faaliyet göstereni, yeraltına inmiş ama eylemsel hareket edenleri ben cezalandırırım ama sokakta bayrak çeken, PKK lehine konuşanı onlar gibi birçok şey yapanı da cezalandırmam diyor. Türk hukukunda ise sanki herkesi cezalandıracakmışız gibi bir halimiz var, yanlış bu, netlik yok" dedi.

Hanefi Avcı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil milletvekillerinin tutuklu yargılanmasına da şu sözlerle karşı çıktı:

"Cezaevinde olmamaları lazım, fikir ve düşünce özgürlüğü noktasından bakmak lazım. Bu insanlar siyasetçi, siyasetçilerin konuşmayla ilgili dokunulmazlıkları vardır. Anayasa Mahkemesi der ki; milletvekillerinin kaçacağı kabul edilemez, o gerekçe kullanılamaz. Tutuklamaların yanlış olduğu kanaatindeyim."

Olağanüstü Hal uygulamalarının amacından saptığını dile getiren Hanefi Avcı, OHAL yetkileriyle muhaliflerin cezalandırıldığını söyledi ve şunları kaydetti:

"OHAL amacı gerçekten terör örgütü amacından taşıp hükümet muhalif gözüken kesimlere bu gözle bakıyor. Bu dünyada çok kötü bir karne yaratıyor. Çok iyi yapılan, doğru yapılan birçok şeyi gölgeliyor. Sadece fiili olaya karışanlar, sadece örgüt eylemine karışan yargılansaydı dünya bizi desteklerdi. Hiç kimseyi kandırmayalım. Efendim, Avrupa karşımızda, dünya karşımızda, zaten bunlar bu cemaatle işbirliği falan, kendimizi kandırmayalım. Darbecileri dünyada kimse sevmez. Siz sadece darbecileri yargılarsanız, sadece terör örgütünü yargılarsanız herkes sizin yanınızda yer alır ama siz bunun yanına kendi muhaliflerinizi ve siyasi hesaplarınızı katarsanız tabi bütün dünya muhalefet eder." 

"AHMET ŞIK'I ASLA YARGILAYAMAZSINIZ. AHMET ALTAN'I MEHMET ALTAN'I YARGILAYAMAZSINIZ"

Cumhuriyet yazarları ile birlikte gazetecilerin tutuklu yargılanmasına da karşı çıkan Hanefi Avcı, "Cumhuriyet gazetesinin insanlarını beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz, yaptıkları gazetecilik yanlış olabilir, yaptıkları hareketleri örgüte hizmet edebiliyor olabilir ama gazetecilik niyeti varsa tutuklayamazsınız. Ahmet Şık'ı asla yargılayamazsınız. Ahmet Altan'ı Mehmet Altan'ı yargılayamazsınız. Örgüt üyesi diyemezsiniz, derseniz kimse inanmaz. Öyle bir noktaya gelirki kendinizden başka herkesi suçlu görürsünüz. Fırsat var diye siz bazı insanları damgalarsanız, bazı insanları meslekten ihraç ederseniz, bazı insanları tutuklarsanız yapılan zulüm mutlaka geri döner ve sizi vurur" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem