Hapse giren emekli Orgeneral Çetin Doğan'dan açıklama: Af dilemesi gereken onlardır, bizler değiliz

Hapse giren emekli Orgeneral Çetin Doğan'dan açıklama: Af dilemesi gereken onlardır, bizler değiliz

Hapse giren emekli Orgeneral Çetin Doğan, 28 Şubat davası ile ilgili açıklamaları avukatı olan Hüseyin Ersöz aracılığı ile paylaştı.

28 Şubat davasında,Çevik Bir ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 emekli general hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmiş ve hükmün infazı için cezaevine gönderilmişlerdi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, dava ile ilgili düşüncelerini Avukatı Hüseyin Ersöz aracılığı paylaştı. Ersöz, Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın açıklamalarını Twitter hesabından yazılı olarak paylaştı.

28 Şubat davasında cezaların onanmasının ardından 81 yaşında cezaevine giren emekli orgeneral Çetin Doğan 'af tartışmalarına' ilişkin olarak, "28 Şubat Davası’nda evet suçlular var. Ancak bu suçlular hiçbir zaman sanıklar olmadı. Davaya bakanlar, davaya ruhsat verenler, hukuksuz süreci başlatanlar, bu hukuksuz sürece destek olanları, bu adaletsizliğe kesintisiz güç kaynağı sağlayanlar asıl suçlulardır. Bu sebeple, özür dilemesi gereken, af dilemesi gereken de onlardır. Bizler değiliz." açıklamasını yaptı.

Avukat Hüseyin Ersöz, “Af değil, adalet istiyoruz!” Hayatını her an cezaevinde kaybetme riski yaşayan bir kişinin bu duruşu, umalım ki insanları biraz olsun akla ve vicdana sevk eder. Müvekkilimiz Çetin Doğan’ın “af tartışması” üzerine Cezaevinde bizlere aktardığı görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz" notuyla Doğan'ın açıklamalarını Twitter hesabından paylaştı.

Doğan şunları kaydetti:

"28 Şubat Davası’nda evet suçlular var ancak bu suçlular hiçbir zaman sanıklar olmadı"

"28 Şubat Davası’nda evet suçlular var. Ancak bu suçlular hiçbir zaman sanıklar olmadı. Davaya bakanlar, davaya ruhsat verenler, hukuksuz süreci başlatanlar, bu hukuksuz sürece destek olanları, bu adaletsizliğe kesintisiz güç kaynağı sağlayanlar asıl suçlulardır. Bu sebepler, özür dilemesi gereken, af dilemesi gereken de onlardır. Bizler değiliz.

 

Bizler Nemrut Mustafa Paşa’nın yaptığına benzer bir yargılamaya muhatap olduk. Bu davada verilen hükümler, verenlerin kendi ailelerine ve çocuklarına bıraktıkları mirastır. Ben ise sevenlerime iyi bir miras bırakıyorum.

 

Yargılandığımız davanın seyri, Mahkeme Başkanı Fevzi Cıngar ve duruşma savcısının görevden alınması ile değişti."


"Sadece ve sadece adaletin tecellisi beklentisi içindeyiz"

 

"Hukuksuz delillerle başlayan lakin özel yetkili mahkemeler kapatıldıktan sonra daha adil bir görüntü veren yargılamada, bu kişilerin görevden alınması, hakkımızda verilecek cezanın ön hazırlığıydı. Tüm bu süreç boyunca ve halihazırda bizler sadece ve sadece adaletin tecellisi beklentisi içindeyiz."

 

e-whytyxmaynff4.jpge-whytyxmbsc7i1.jpg

 

 

 

 

screenshot-2021-09-03-at-15-19-47-huseyin-ersoz-twitterda.png

Çevik Bir ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 emekli general hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmiş ve hükmün infazı için cezaevine gönderilmişlerdi. Sanık avukatları, yeniden yargılanma yapılması için Yargıtay'a itirazda bulundu. Yargıtay, itirazı kabul ederse sanıklar yeniden yargılanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem