HarmonyOS Android ve iOS’e diş gösterebilecek mi?

HarmonyOS Android ve iOS’e diş gösterebilecek mi?

Huawei’nin kendi mobil işletim sistemi HarmonyOS için geri sayım başladı. Peki HarmonyOS ciddi anlamda Android ya da iOS’e rakip olabilir mi? İşte bu konu ile ilgili detaylar.

Huawei uzun bir süredir üzerinde çalıştığı yeni mobil işletim sistemi HarmonyOS’i görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Peki Çinli üreticinin geliştirdiği yeni mobil işletim sistemi gerçekten de Android ya da iOS’e rakip olabilecek mi?

Bilindiği üzere ABD tarafından Huawei’ye uygulanan ambargo sonucunda, Çinli üreticinin geliştirdiği telefonlarda Google servislerinin bulunmayacağı belirtilmişti. Bu sorun Huawei’nin pazarda önemli bir kan kaybı yaşamasına neden oldu.

Bu işin üstesinden gelmek için kolları sıvayan Huawei çareyi kendi mobil işletim sistemini geliştirmekte buldu.

 harmonyos.jpg

Huawei’nin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı HarmonyOS’te artık sona gelinmiş durumda. Peki HarmonyOS gerçek anlamda başarılı olabilecek mi? İşte asıl merak edilen soru bu. Dürüst olmak gerekirse Google servisleri olmayan bir işletim sisteminin ne derece başarılı olabileceği önemli bir soru işareti. Muhtemelen HarmonyOS’de Android bazlı bir sistemle karşımıza çıkacak. Yani Android için yayınlanan uygulamalar HarmonyOS’te de doğrudan çalışabilecek. Keza durum başka türlü olsaydı Huawei uygulama tarafında da büyük sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalacaktı.

Şimdi asıl merak edilen unsur Huawei’nin uygulama sorunlarını ne derece aşabildiği. Bunu da muhtemelen 2 Haziran’da görmüş olacağız.

Fitbit cihazları yakında hormonlarınızı takip edecek

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji