Hasan Ferit Gedik’in katil zanlılarından Erdoğan’a mektup: Afrin’de savaşmaya hazırız

Hasan Ferit Gedik’in katil zanlılarından Erdoğan’a mektup: Afrin’de savaşmaya hazırız

Arapça alfabeyle yazılmış “Bismillahirrahmanirrahim'' ile başlayan mektup, Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesi de dahil birçok suçtan yargılanan, organize suç örgütü kurup yönetmekle suçlanan 15 tutuklu sanıktan Cumhurbaşkanı...

Arapça alfabeyle yazılmış “Bismillahirrahmanirrahim'' ile başlayan mektup, Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesi de dahil birçok suçtan yargılanan, organize suç örgütü kurup yönetmekle suçlanan 15 tutuklu sanıktan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazıldı. Sanıklar mektupta, “Afrin’de savaşmaya hazır olduklarını'' belirttiler.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre Maltepe Cezaevi’nde, E-9 koğuşunda bulunan 15 sanığın imzasının bulunduğu mektupta, “Mübarek dinimizin kutlu mücadelesini veren'' diye hitap edilen Erdoğan’ın “emirlerini bekledikleri'' ifade ediliyor. Sanıklar ayrıca, “Gülsuyu davasında 40’a yakın DHKP-C, PKK, MLKP, KCK militanını yaralamaktan yargılandıklarını'', yaraladıkları kişiler arasında Özgür Gelecek gazetesi çalışanı, Almanya vatandaşı Sven Kauler’in de olduğunu mektupta belirtiyor ve davanın mağdurlarından “hainler'' diye bahsediyor.
 Gedik ailesinin avukatlarından Ezgi Çakır, karar duruşmasının 14 Şubat’ta görüleceğinin altını çizdi ve mektubu, “tahliye ve cezasızlık talebi'' olarak değerlendirdi.
hasan-fert-gedik-001.jpg

NE OLMUŞTU?
21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik 29 Eylül 2013’te Gülsuyu’nda uyuşturucuya karşı yürüyüşte, protestocuların üzerine ateş açılması sonucu vurularak hayatını kaybetti.

Otopsi raporunda Gedik’in altı kurşunla vurulduğu ortaya çıktı. Vurulduğunda üstünde olan giysileri yani olayın delilleri ise kaybedildi.

Soruşturmaya dair iddianame Mayıs 2014’te tamamlandı. Savcı Nihat Demir’in hazırladığı iddianamede 15’i tutuklu 35 sanık var.

İddianamede, Gedik'in öldürülmesi olayında Mert Kazan, Ferhat Keleş, Adem Köşgen, Ümit Yeşilkaya, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ekrem İnalkaç, Ercan Kütük, Mete Barış Durak, Murat Kesgin, Ercan Çiftçi, Hasan Taşhan, Şahin Eren, Yakup Dalkılıç, Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Tarkan İmeçtemur'un "Kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs" eyleminde silah kullanan şüpheliler arasında olduğu, suç aletlerini gizlediği, kimi şüphelilerin ise suçluların kaçması eylemlerinden sorumlu oldukları belirtildi.

Gedik’in öldürülmesinin de içinde yer aldığı Gülsuyu’ndaki olaylarla ilgili yargılanan sanıklar hakkında, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları istendi. Davanın ilk duruşması, 4 Eylül 2014’te görüldü. Davanın, 14 Şubat'taki duruşmasında karar verilmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem