Hasta tutukların hakları için eylem

Hasta tutukların hakları için eylem

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için bu hafta da Yüksek Caddesi'nde bir araya geldi. 133 haftadır eylemlerini sürdüren inisiyatif üyeleri, "Hasta mahpuslar derhal serbest...

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için bu hafta da Yüksek Caddesi'nde bir araya geldi. 133 haftadır eylemlerini sürdüren inisiyatif üyeleri, "Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın" pankartı açtı. 

''DEVLETİN REHİN POLİTİKASI DEVAM EDİYOR’

Dihaber’in haberine göre İnisiyatif adına açıklama yapan Mahmut Konuk, OHAL uygulamalarının her türlü hak ve hukuktan arındırıldığını, tamamen keyfi uygulamaların dayatıldığını ve bu süreçte en büyük sorunların başında cezaevlerinin geldiğini vurguladı. Konuk, “Devletin rehin politikası, görüşlerinden ve inançlarından dolayı tutukluların ve hükümlülerin üzerinden devam ediyor. Ailelerinden uzaktaki hapishanelere sevk edilen tutsaklardan sürekli olarak yaşatılan hak ihlallerine dair mektuplar gelmektedir'' dedi.

''TUTUKLULARA KELEPÇELİ MUAYENE’

Hasta tutukluların yaşam koşullarının ve tedavisi yarım kalan tutukluların durumlarının gün geçtikçe ağırlaştığını belirten Konuk, “Yeni hastalıklara meydan veren yaşam koşulları düzeltilmiyor. Aylar geçtikten sonra hastaneye götürülen mahpuslara buralarda kelepçeli muayene dayatılıyor. Kelepçeli muayeneyi kabul etmeyen tutsaklar tedavileri yapılmadan teşhisleri konulmadan yine ring araçlarında hapishanelere geri getiriliyor'' diye konuştu.

“Yaşam hakkının kutsallığı sorgulanmaz, devlet tarafından mutlaka güvenliği sağlanmalıdır'' diyen Konuk, cezaevlerinde bunun tam tersinin uygulandığını, süreklileşen hak ihlallerinin tutsakların yaşamlarını zorladığını dile getirdi. Konuk, “Bizler, 133 haftada bu alanlarda hasta tutsakların ve cezaevlerinin durumlarını dile getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL