Havalimanı saldırganı, bomba eğitimini İstanbul'da almış

Havalimanı saldırganı, bomba eğitimini İstanbul'da almış

İstanbul Atatürk Havalimanı’na düzenlenen IŞİD saldırısında, saldırganlardan birinin İstanbul’da Muhadjirun isimli İslami Eğitim Merkezi’nde bomba eğitimi aldığı ortaya çıktı. 28 Haziran 2016 tarihinde, IŞİD tarafından...

İstanbul Atatürk Havalimanı’na düzenlenen IŞİD saldırısında, saldırganlardan birinin İstanbul’da Muhadjirun isimli İslami Eğitim Merkezi’nde bomba eğitimi aldığı ortaya çıktı. 28 Haziran 2016 tarihinde, IŞİD tarafından düzenlenen ve 45 kişinin yaşamını yitirdiği Atatürk Havalimanı saldırısının detayları ortaya çıkıyor. İddianamede yer alan detaya göre, ''IŞİD’in sadece sınıra yakın Antep ve Urfa benzeri şehirlerde değil, İstanbul gibi büyük metropollerde de rahatça örgütlendiğini, eğitim merkezleri açtığını, buralarda militanlarını barındırıp çok kanlı eylemleri organize ettiği’ ortaya çıktı.

'MUHADJİRUN İSLAMİ EĞİTİM MERKEZİ'
Birgün’den Erk Acaer’in haberine göre, havalimanı saldırısının üç intihar bombacısından biri olan ve polisin şüphelenmesi üzerine yürüyen merdivenleri kullanarak, dış hatlardaki yolcu karşılama salonuna yönelerek kendisinin burada patlatan Vadim Osmanov’un İstanbul’da eğitim aldığı ortaya çıktı. İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün 7415558 sayılı evrakına göre İstanbul’da Ahmednabiavım/Abu Umar başkanlığında Muhadjirun isimli bir İslam eğitim merkezi bulunduğu anlaşıldı.

İddiaya göre, Muhadjirun isimli İslami eğitim merkezi, militan yetiştiriyor, cihatçı örgütlere destek olmak için fon biriktiriyor ve Suriye’ye eleman aktarımı sağlıyor. 

Bu merkezin faaliyetleri de yine İstihbaratın aynı belgesinden okunuyor. Söz konusu ifadeler şöyle:

“Muhadjirun isimli bir İslam eğitim merkezi bulunduğu, söz konusu merkezin militanlara başlangıç eğitimi verdiği, Suriye’ye eleman aktarımı yaptığı ve terör örgütlerini desteklemek için fon toplayıp biriktirdiği tespit edilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL