Hayat Durdu, Ohal ilan edildi

Hayat Durdu, Ohal ilan edildi

Amerika'da yaşanan sert kış koşulları etkili olmaya devam ediyor. Özellikle Teksas eyaletindeki vatandaşlar zor günler geçiyor. Milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakan, marketlerin önünde tüp kuyruğu oluşmasına yol açan kara kışla mücadele devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, ülkeyi etkisi altına alan kar fırtınasından en fazla etkilenen Teksas eyaletinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Amerika'da yaşanan kar fırtınaları ve dondurucu soğuklar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle Teksas eyaletinde etkili olan kış fırtınası nedeniyle vatandaşlar zor günler geçiyor. Eyaletin büyük bir bölümde yaşayan milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakan, marketlerin önünde tüp ve su kuyruğu oluşmasına yol açan kış fırtınası, Teksas’ta günlük hayatı adeta durma noktasına getirdi. Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA), ABD Başkanı Joe Biden’ın eyalette şiddetli kar fırtınası nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini duyurdu. FEMA tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Başkan Biden, 11 Şubat 2021'de başlayan ve devam eden şiddetli kış fırtınasından kaynaklanan acil durumlar nedeniyle eyalet, bölgesel ve yerel bazda müdahale çabalarını desteklemek için federal yardım emri verdi." Biden, geçen hafta sonu Teksas için bir acil durum bildirimi onaylamıştı ancak OHAL ilanı, FEMA’nın yardıma ihtiyacı olan kişiler için daha fazla kaynak ve yardım sağlamasına imkan tanıyor. Federal finansman ayrıca, eyalet genelinde acil duruma yönelik tedbirler için maliyet paylaşımı sağlıyor.

İtfaiye  Muslukları Dondu

Teksas eyaletinde etkili olan kış fırtınası nedeniyle Houston kentinde ısınma ihtiyaçlarını gideremedikleri için şömine yakan aile yangına neden olmuş, San Antonio'da ise bir binada çıkan yangına müdahale için olay yerine gelen itfaiyenin musluğu donunca alevler kısa sürede yayılarak araçlara sıçramıştı.Koşulların ağırlaşması ve soğuğun etkisini arttırması ile birlikte vatandaşlar arasında tedirginlik ve öfke artıyor.

"İyi Bir Baba Olmak İstediğim İçin Kızlarıma Eşlik Ettim"

Teksas'ta hayat durma noktasına gelirken, Cumhuriyetçi Eyalet Senatörü Ted Cruz'un Meksika'ya tatile gitmesi de kamoyu tarafından büyük tepki çekmişti. Yapılan eleştiriler üzerine bölgeye dönen Cruz, istifa etmesi yönündeki yoğun baskılar üzerine açıklama yaparak, “açıkça hatalı” olduğunu kabul etmişti. Kızlarının tatile çıkmak istediğini söyleyen Cruz açıklamasında, "İyi bir baba olmak istediğim için kızlarıma eşlik ettim. Ekibim ve ben yetkililerle sürekli irtibat halindeyiz. Elektriğin gelmesini, suyun akmasını, evlerin ısınmasını istiyoruz" ifadelerine yer vermişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Dünya