Hayat pahalılığı Adana'da tavuk etinden yapılan kebaba ilgiyi arttırıyor

Hayat pahalılığı Adana'da tavuk etinden yapılan kebaba ilgiyi arttırıyor

Türkiye'nin en sevilen kebap yemeklerinden biri olan Adana Kebabı da hayat pahalılığı nedeniyle bir değişim sürecinde.

Adanalılar, Adana Kebabının standartları konusunda çok katıydılar. Kebabın yanında beş çeşit salata yerine pilav, makarna ve patates kızartması ikram edilmesine, kıymanın makineden çekilmesine, porsiyondaki et miktarının düşürülmesine ve kuzu eti haricinde bir et türü kullanılmasına kesinlikle karşı çıkarlardı.

Fakat artan hayat pahalılığı, standartları yeniden düzenlemeye başladı. Et ve diğer malzemelerin fiyatlarının yıllar içinde büyük ölçüde yükselmiş olması, Adana Kebabının fiyatının da önemli ölçüde yükselmesine neden oldu.

Kebapçılar ise ucuz kebap talebini karşılamak için bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldılar. Son yıllarda Adana'da kuzu eti yerine, tavuk etinin kullanıldığı ve Adanalıların "tavuk kıyma" adını verdiği bir Adana Kebabı çeşidi yaygınlaşıyor.

Bu yemekte, tavuk etinden yapılan kıyma, Adana Kebabı gibi şişlere geçiriliyor pişiriliyor ve aynı salatalarla birlikte müşteriye tabakta ya da dürüm olarak servis ediliyor.

Adana'da pek çok restoranda Adana Kebabının tabakta fiyatı 30₺ seviyesinin üstüne çıktı. Dürüm ise 30₺'ye yaklaştı. Daha ucuza satan pek çok yer ise, etin gramajını azaltarak ya da salataları azaltarak fiyatı düşük tutmaya çalışıyor. Yine de 20₺ seviyesinin üstüne satılıyor.

Tavuk kıyması ise tabakta 20₺'ye kadar çıkabilirken dürüm olarak 10-15₺ aralığında satılıyor. Böylece tavuk dönerle yakın bir fiyat seviyesinde Adana Kebabı satılabilmekte.

Tavuk kıyması müşteriden büyük ilgi gördükten sonra Adana'daki pek çok kebapçı restoranının ve tablacı kebapçının menüsüne girdi. Yemeksepeti gibi yemek sipariş sitelerinde Adana'daki kebapçıların menüsüne bakıldığında Adana'daki pek çok kebapçının menüsünde tavuk kıyma dürüm tavuk kıyma kebap seçenekleri görülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam