Hayır ve Ötesi’ne yoğun katılım

Hayır ve Ötesi’ne yoğun katılım

Hayır ve Ötesi’ne yoğun katılım Türkiye, 16 Nisan'da sandığa gidecek ve başkanlık sistemini öngören Anayasa değişikliğini oylayacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri propaganda sürecine başladı. Yapılan mitingler, gösteriler, paneller, yüz yüze...

Türkiye, 16 Nisan'da sandığa gidecek ve başkanlık sistemini öngören Anayasa değişikliğini oylayacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri propaganda sürecine başladı. Yapılan mitingler, gösteriler, paneller, yüz yüze görüşmeler ve daha pek çok yöntemle oluşumlar seçmenin oyunu kendi tarafına yönlendirmeye çalışıyor. Tarafı 'Hayır' safında olan ve söz konusu çalışmalara katılan 'Hayır ve Ötesi Platformu', cuma günü yapılan basın açıklamasıyla referandum sürecine aktif olarak dahil olacaklarını ilan etti. Platform, hedefini 'Hayır' oylarını artırmak ve korumak şeklinde açıklıyor. Sandıkta müşahit olmak isteyenlere eğitimler veren 'Hayır ve Ötesi'ne kısa sürede binlerce başvuru iletildi. Doğrudan platformun gönüllüleriyle iletişime geçerek ya da internet sitesi üzerinden temas edilerek yapılan başvurularda rekor İzmir'e ait.

Platform içinde yer alanların arasında bir hiyerarşi oluşmaması yönünde karar alması nedeniyle kendini 'Hayır ve Ötesi Gönüllüsü' olarak tanıtan ve ağırlıklı olarak merkezi çalışmaları koordine eden Doğan Ergün, platformun çalışmaları hakkında Haberekspress’ten Gökay Akgün’e bilgi verdi.

İzmir'den kısa sürede gelen yüzlerce başvurunun artarak devam edeceğine inandığını kaydeden Ergün'ün ifadeleri şöyle: “Geçmişteki seçimlerde sandıkta oyları korumak için çalışmış pek çok arkadaşımızla birlikte uzun süredir referandum odaklı bir platform oluşturmak amacıyla çaba gösteriyorduk. Bunun sonucunda geçtiğimiz cuma günü 'Hayır ve Ötesi'nin faaliyete başladığını, yaptığımız basın açıklamasıyla ilan ettik. Birlikte çalıştığımız arkadaşların bir kısmı, daha önceki seçimlerde de farklı platformlardaydı. Hatta ciddi bir kısmı Oy ve Ötesi ile çalışıyordu. Ancak onlar bu seçimde tarafsız kalacaklarını açıkladılar ve gönüllülerini siyasi partilere yönlendirdiler. Biz, Oy ve Ötesi'nden bağımsız bir hareketiz. Hepimizin geleceğinin oylanacağı bu kadar önemli bir seçimde tarafsız olmayı doğru bulmuyoruz, hatta kesinlikle demokrasiden ve özgürlükten tarafa olunması gerektiğini savunuyoruz. Bu nedenle harekete geçtik ve gönüllüler edinmeye başladık. 17 Şubat Cuma gününden bu yana başvuru kabul ediyoruz. Platformu kuran arkadaşlarımızın haricinde büyük kısmı internet sitemizden olmak üzere, çok kısa sürede binlerce gönüllülük talebi aldık. Şu anda Hayır ve Ötesi adına çalışmak isteyen en fazla gönüllü başvurusu da İzmir'den geldi. Açıkçası İzmir'in bu alanda rekortmen olması bizi şaşırtmadı. Birçok muhalif bileşenin aktif olarak faaliyet gösterdiği bir şehirde, 'Hayır' oylarını korumak ve artırmak isteyen çok sayıda gönüllü olması gayet doğal. Bu durumun böyle kalmayacağını, gönüllü olmak isteyenlerin sandığa gideceğimiz güne kadar misliyle artacağını biliyoruz.''

HUKUKA UYGUNLUK

Sandıkta 'Hayır ve Ötesi' adına görev yapmak isteyen bazı kişilerin bu durumun 'fişlenmeye' yol açacağı için tedirgin olduklarını ifade eden Ergün, 'Biz, tamamen hukuk içinde, yasaların bize izin verdiği şekilde çalışan bir platformuz. Hiçbir faaliyetimizde hukuk dışı bir unsur bulunması mümkün değil. Sandıkta müşahitlik yapmak da, tıpkı oy kullanmak gibi bir vatandaşlık görevidir. 'Hayır ve Ötesi' de vatandaşların bu görevini yerine getirmesine aracılık ediyor. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve 'Hayır' safında yer alan çok sayıda oluşumla temas halindeyiz. Referandum gününe kadar irtibatı artırmak ve 16 Nisan'da gönüllülerimizle tam korrdinasyon içinde 'Hayır'ları korumak istiyoruz. Sahada çalışmalar yapan arkadaşlarımız, şimdiye kadar baskılarla karşılaştı. Bu baskılar resmi kurumlardan gelebildiği gibi, bizden ayrı düşünen topluluklar tarafından da yapılıyor. Gönüllülerimiz, bunlara rağmen hukuk içinde çalışmaya devam ediyorlar. Şimdiye kadar, bize iş yaptırmayacak bir baskıyla karşı karşıya kaldığımızı söyleyemem. Elbette seçim gününe kadar neler olur bilemiyoruz ama hukukun dışına çıkılarak gönüllülerimize müşahitlik yolunun kapatılacağı gibi senaryoları gerçekleşebileceğine inanmak istemiyoruz. Böyle bir durumun yaşanması halinde de hemen harekete geçebilmek için gerekli hazırlıkları yapıyoruz' dedi.

'Hayır ve Ötesi' gönüllüsü olmak için 'hayirveotesi.org' adresinden başvuru yapılabiliyor.

"Hayır ve Ötesi’ne yoğun katılım" haberi, 21 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 21 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Hayır ve Ötesi’ne yoğun katılım haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Hayır ve Ötesi’ne yoğun katılım 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 19 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:31 Dervişoğlu Akşener'i ziyaret etti: "Dünümüz de bizim, yarınlarımız da…"
 2. 18:31 İmamoğlu duyurusunu yaptı: Tam 1 milyon aileye kurban bağışı ulaştırılacak!
 3. 18:30 Bayram sonrası Meclis gündeminde: Ev kadınları aylık ne kadar prim ödeyerek emekli olabilecek?
 4. 18:21 Emekli maaşlarının Temmuz ayına yaklaşırken hesaplamaları yeniden yapıldı
 5. 18:16 Gazze'deki insani kriz sürüyor: 40'tan fazla çocuk açlıktan hayatını kaybetti!
 6. 17:05 Justin Timberlake serbest bırakılmış oldu
 7. 17:02 İspanya Kralı tahta çıkışının 10. yılını değerlendirdi
 8. 14:37 AKP'li Güler: "Sokak hayvanlarına yönelik yasada ötenazi olmak zorunda"
 9. 13:07 Bankalar bayram sonrası ne zaman açılıyor? Bankalar yarın çalışacak mı?
 10. 12:54 Büyük şirketlere ilave vergi uygulanacak
 11. 12:51 Yatırımcılar şaşıracak: Altında dalgalanma sürüyor! 19 Haziran altın fiyatları
 12. 12:06 Akaryakıta dev zammın tarih belli oldu! Tatilciler depoyu doldurun!
 13. 12:06 O dünya devi beklenmedik şekilde iflas etti! Sırada kimler var?
 14. 12:01 Her tahmini tutan o ünlü bankadan yazın sonuna dolar tahmini geldi
 15. 11:48 Bayram sonrası 50 bin emeklinin maaşı kesilecek, geçmişte ödenen maaşlar faiziyle iade edilecek
 16. 11:00 Emre Kınay yapımcılara ateş püskürdü: ''Satın alınmış takipçili oyuncular''
 17. 10:44 Rahmi Turan: Vatandaş bu iktidarın değişmesini istiyor ama Özgür Özel’in anlamadığı görülüyor
 18. 10:37 Dişlerinizi fırçalarken yapılan bu hata, dişlerinizin beyazlığını kaybetmesine neden olur
 19. 10:30 Şişme oyuncakla Salda Gölü'nde sürüklenen küçük kız ölümün kıyısından alındı
 20. 10:21 Ferrari'nin ilk elektrikli modelinin fiyatı dudak uçuklatacak
Gündem Haberleri