'Hayır'cı derneğe keyfi yasak

'Hayır'cı derneğe keyfi yasak

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İl Seçim Kurulları'nın bazı kentlerde polis aracılığıyla keyfi bir yasak uyguladığını açıkladı. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, referandumda HAYIR oyu vereceğini açıklayan...

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İl Seçim Kurulları'nın bazı kentlerde polis aracılığıyla keyfi bir yasak uyguladığını açıkladı. 

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, referandumda HAYIR oyu vereceğini açıklayan çevrelere karşı sistematik bir engelleme çabasının olduğunu söyledi.

KEYFİ BİR YASAK
Bunun son örneğinin Samsun'da yaşandığını belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Samsun'da HAYIR yazılı broşürleri dağıtan HALKEVİ üyeleri, polisin engellemesiyle karşı karşıya kaldı. Polis, başka kentlerde de tıpkı Samsun'da olduğu gibi İl Seçim Kurulları'nın aldığı bir karara dayanarak, çalışma yapılmasını engelliyor."

2-198.jpg

İl Seçim Kurulu'nun Samsun'da "Partiler dışında hiçbir dernek ya da grup referandum çalışması yapamaz" yönünde bir karara imza attığını belirten Yarkadaş, keyfi ve anayasaya aykırı olan bu durumu TBMM'ye taşıdığını söyledi.

1-233.jpg

"KANUN BÖYLE YORUMLANAMAZ"
Başbakan Binali Yıldırım'a keyfi engellemeye ilişkin sorduğu sorulara cevap beklediğini söyleyen Yarkadaş, şöyle konuştu:

"YSK, referandum için siyasi partilerin çalışma yapabileceğini söylüyor. İl Seçim Kurulu ise durumdan vazife çıkararak, derneklerin yönetmelikte işaret edilmediğini belirtiyor. Ve derneklere 'Sadece siyasi partilerin çalışma yapma izni var' diyor. Hiçbir kanun ve hiçbir yönetmelik, bu denli kötü ve art niyetli yorumlanamaz. Kanun genel çerçeveyi çizer, idareci kanunun tanıdığı özgürlük hakkını yurttaşın lehine yorumlar. Burada ise tam tersi oluyor ve propaganda yasağı getiriliyor. Hiç kimseye karşı böyle keyfi bir yasak uygulanamaz. Konunun takipçisi olacak ve bu anlamsız yasağa son verdirteceğiz."?
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika