'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz'

'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz'

'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemey... Düşünce ve Eylem dergisi, üniversite öğrencilerinin “Gençliğe çağrı'' başlıklı açıklamasını sahiplendiğini açıklayarak, tüm okurlarını ''HAYIR’ kampanyasını Türkiye’nin her gün bir başka ilinde kuruluşlarını...

Düşünce ve Eylem dergisi, üniversite öğrencilerinin “Gençliğe çağrı'' başlıklı açıklamasını sahiplendiğini açıklayarak, tüm okurlarını ''HAYIR’ kampanyasını Türkiye’nin her gün bir başka ilinde kuruluşlarını ilan ederek hızla büyüyen Hayır Komiteleri’ni üniversitelerde de kurmaya ve örgütlemeye çağırdı.

Üniversite öğrencilerinin “Memleketin ve üniversitelerin geldiği yeri anlatmaya kelimeler yetmemektedir.'' denilen açıklamasında, yaşananlara rağmen ne memleketin ne de üniversitelerin teslim alınamadığına işaret edildi.

AKP iktidarının kendisini toplumun gözünde aklamak, meşrulaştırmak ve düzenini sürdürebilmek adına “Başkanlık'' diyerek diktatörlük dayattığına dikkat çekilen açıklamada, üniversite gençliğine “Bu diktatörlük girişimine karşı Başkanlığa Hayır Komiteleri’nde örgütlenmeye ve HAYIR’ın sesini üniversitelerde yükseltmeye!'' çağrısı yapıldı.

“Gençliğe çağrı'' başlıklı açıklama şöyle:

"Sermaye düzeninin ülkemizi getirdiği yer ortadadır: Ülkemiz, Ortadoğu’da ABD emperyalizminin projelerinde ileri karakol olarak yer almış, kirli bir savaşın parçası haline getirilmiştir. Ülkemiz AKP iktidarı ile 15 yılda büyük bir dönüşüme zorlanmıştır. 1923 Cumhuriyeti bütün ilerici değerleriyle yıkılmış, yerine gerici, piyasacı, işbirlikçi bir rejim kurulmuştur.

Sömürü, gün geçtikçe yoksullaşan milyonlarca emekçi ve zenginliğine zenginlik katarak saraylarında sefa sürenleri yaratmıştır. 

Laiklik tamamen kaldırılarak toplumsal yaşam dinsel referanslarla şekillendirilmiş; kadınlar taciz, tecavüz ve ölümlerle burun buruna yaşamaya itilmiştir. Çocuklar dinci tarikat ve kurumlarda istismara uğratılmış; bir polis devleti yaratarak muhalif her ses bastırılmaya çalışılmıştır. Yargı bitirilmiş; basın susturulmuş, memleketimiz özgürlükten söz edilemeyen bir ülke haline getirilmiştir.

Üniversiteler de memleketin yaşadığı dönüşümle beraber bitirilmeye çalışılmış, eğitim alabildiğine gericileştirilmiş, piyasalaştırılmıştır. 
Bilimsel üretim merkezleri olan üniversitelerde bilimden, kültürden, sanattan söz edilemez hale gelinmiştir. Akademi ihraçlar ve baskılar ile sindirilmeye çalışılmış, gençlik içerisinde gerici örgütlenmeler palazlanmış, gençlik geleceksizlikle yüz yüze yaşamak zorunda kalmıştır.

Memleketin ve üniversitelerin geldiği yeri anlatmaya kelimeler yetmemektedir. Tüm bunlara rağmen ne memleket ne de üniversiteler teslim alınamamıştır. Şimdi kendilerini toplumun gözünde aklamak, meşrulaştırmak, bu düzeni “sürdürebilmek'' adına Başkanlık diyerek diktatörlük dayatmaktadırlar.

Bu diktatörlük girişimine karşı HAYIR demeye ve HAYIR’ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz: “Başkanlığa Hayır Komiteleri''nde örgütlenmeye ve HAYIR’ın sesini üniversitelerde yükseltmeye!"

"'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz'" haberi, 04 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 04 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan 'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz' haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz' 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 10 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.
Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:15 Huawei'nin Yeni Elektrikli Otomobili Avatr 12 Türkiye Pazarında
 2. 12:00 Chery: TIGGO 7 en fazla satan model oldu
 3. 11:20 NBA'in sezon için turnuvasını Los Angeles Lakers kazandı
 4. 10:41 'Nursuz pislik' hakaret sayılmadı
 5. 10:26 Çalışma ekibine göre ittifaksız seçimde Ekrem İmamoğlu'nun 6 avantajı
 6. 10:18 Yasa dışı bahiste "kiralık hesap" tuzağı
 7. 10:14 Çanakkale'deki 57 bin metrekarelik Sümerbank arazisi rezerv yapı alanı ilan edildi
 8. 09:45 Kurtlar Vadisi'nin meşhur oteli Sözbir Otel'in sahibi Serdar Sözbir'e silahlı saldırı
 9. 09:39 Lewis Hamilton 2023 Formula 1 üçüncülüğü kupasını alıp başkasına vermiş
 10. 09:34 Sinan Akçıl ile 4 yılda iki kez evlenip boşanan Burcu Kıratlı: Eksikliğini hissetmiyorum
 11. 09:29 31 yıl hapis cezası bulunan firari 12 yıl sonra yakalandı
 12. 09:26 İfade vermişti: Pensilvanya Üniversitesi Rektörü'nden 'antisemitizm' istifası
 13. 09:23 Şarkıcı Kurtuluş Kuş’un beraat kararında “siyasi bağlantı” iddiası
 14. 09:17 Bursa'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: Baba-oğul-torun gözaltında
 15. 08:55 Ozan Gündoğdu: Adaletin bir motokurye cinayetiyle sınavı
 16. 08:52 Dev ihaleyle Rönesans’a 24 milyar TL ödenecek
 17. 08:47 Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun ölümüne sebep olduğu kuryenin eşi: Polis, intihar ettiğini söyledi
 18. 08:41 Opel, hayvansal ürün içermeyen vegan iç kaplamalar sunuyor
 19. 08:37 Babala TV'nin ilk dizisi Olay Yeri'nin yayın tarihi açıklandı
 20. 08:35 Yılın Erkeği seçilen Kenan İmirzalıoğlu: Mesele erkek olmak değil, mesele beyefendi olmak
Gündem Haberleri