'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz'

'Hayır'ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz'

Düşünce ve Eylem dergisi, üniversite öğrencilerinin “Gençliğe çağrı'' başlıklı açıklamasını sahiplendiğini açıklayarak, tüm okurlarını ''HAYIR’ kampanyasını Türkiye’nin her gün bir başka ilinde kuruluşlarını...

Düşünce ve Eylem dergisi, üniversite öğrencilerinin “Gençliğe çağrı'' başlıklı açıklamasını sahiplendiğini açıklayarak, tüm okurlarını ''HAYIR’ kampanyasını Türkiye’nin her gün bir başka ilinde kuruluşlarını ilan ederek hızla büyüyen Hayır Komiteleri’ni üniversitelerde de kurmaya ve örgütlemeye çağırdı.

Üniversite öğrencilerinin “Memleketin ve üniversitelerin geldiği yeri anlatmaya kelimeler yetmemektedir.'' denilen açıklamasında, yaşananlara rağmen ne memleketin ne de üniversitelerin teslim alınamadığına işaret edildi.

AKP iktidarının kendisini toplumun gözünde aklamak, meşrulaştırmak ve düzenini sürdürebilmek adına “Başkanlık'' diyerek diktatörlük dayattığına dikkat çekilen açıklamada, üniversite gençliğine “Bu diktatörlük girişimine karşı Başkanlığa Hayır Komiteleri’nde örgütlenmeye ve HAYIR’ın sesini üniversitelerde yükseltmeye!'' çağrısı yapıldı.

“Gençliğe çağrı'' başlıklı açıklama şöyle:

"Sermaye düzeninin ülkemizi getirdiği yer ortadadır: Ülkemiz, Ortadoğu’da ABD emperyalizminin projelerinde ileri karakol olarak yer almış, kirli bir savaşın parçası haline getirilmiştir. Ülkemiz AKP iktidarı ile 15 yılda büyük bir dönüşüme zorlanmıştır. 1923 Cumhuriyeti bütün ilerici değerleriyle yıkılmış, yerine gerici, piyasacı, işbirlikçi bir rejim kurulmuştur.

Sömürü, gün geçtikçe yoksullaşan milyonlarca emekçi ve zenginliğine zenginlik katarak saraylarında sefa sürenleri yaratmıştır. 

Laiklik tamamen kaldırılarak toplumsal yaşam dinsel referanslarla şekillendirilmiş; kadınlar taciz, tecavüz ve ölümlerle burun buruna yaşamaya itilmiştir. Çocuklar dinci tarikat ve kurumlarda istismara uğratılmış; bir polis devleti yaratarak muhalif her ses bastırılmaya çalışılmıştır. Yargı bitirilmiş; basın susturulmuş, memleketimiz özgürlükten söz edilemeyen bir ülke haline getirilmiştir.

Üniversiteler de memleketin yaşadığı dönüşümle beraber bitirilmeye çalışılmış, eğitim alabildiğine gericileştirilmiş, piyasalaştırılmıştır. 
Bilimsel üretim merkezleri olan üniversitelerde bilimden, kültürden, sanattan söz edilemez hale gelinmiştir. Akademi ihraçlar ve baskılar ile sindirilmeye çalışılmış, gençlik içerisinde gerici örgütlenmeler palazlanmış, gençlik geleceksizlikle yüz yüze yaşamak zorunda kalmıştır.

Memleketin ve üniversitelerin geldiği yeri anlatmaya kelimeler yetmemektedir. Tüm bunlara rağmen ne memleket ne de üniversiteler teslim alınamamıştır. Şimdi kendilerini toplumun gözünde aklamak, meşrulaştırmak, bu düzeni “sürdürebilmek'' adına Başkanlık diyerek diktatörlük dayatmaktadırlar.

Bu diktatörlük girişimine karşı HAYIR demeye ve HAYIR’ı üniversitelerde birlikte örgütlemeye çağırıyoruz: “Başkanlığa Hayır Komiteleri''nde örgütlenmeye ve HAYIR’ın sesini üniversitelerde yükseltmeye!"

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem