Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonunda; "Parti temsilcilerinin hepsi katliamcı; belediyelerin yüzde 9

Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonunda;

Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonu... AKP tarafından 117 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan "Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmeleri; TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda devam ediyor.

"Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmelerinde söz alan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, "Şu anda burada partilerin temsilcilerinin hepsi katliamcı. Türkiye'deki belediyelerin yüzde 90'ı öldürüyor, dağa taşa atıyor, hepsi öldürüyor. Bu tasarıda kısırlaştırma yok, 'öldür dağa taşa at' diyor. Ben bu kanun yasalaşırsa Meclis önünde kendimi zincirleyeceğim" dedi.

AKP tarafından 117 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan "Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmeleri; TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda devam ediyor.

Kanun teklifinin tümü üzerinde milletvekillerinin konuşmalarının ardından hayvan hakları savunucuları söz aldı. Hayvan hakları savunucuları; tali komisyon olan Adalet Komisyonu ve İçişleri Komisyonu'nun raporlarının çıkması ve sonrasında nihai karar verilmesini talep etti.

"Bu kanun böyle geçerse kendimi zincirleyeceğim"

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, belediyelere hayvan bakımevi yapmaları için verilen sürelerin uzunluğuna tepki gösterdi. Acil kısırlaştırma talep eden Nesrin Çıtırık, şöyle konuştu:

"Şu anda burada partilerin temsilcilerinin hepsi katliamcı. Türkiye'deki belediyelerin yüzde 90'ı öldürüyor, dağa taşa atıyor. Onun için bütün partilere eşit mesafedeyiz. Hepsi öldürüyor. Keşke biri öldürmese de elini ayağını öpsek. Bin 389 belediye var, belediyelerin bin 200'ünde bakımevi yok. Bu ne demek? Türkiye'nin bin 200 belediyesi öldürüyor. Eğer bu belediyeler öldürmeseler, sokaklarda hayvanlardan yürünmez, üreme hızı yüksek. Ben size soruyorum, 17 yıldır bakımevini kurmayan devletimin söz geçiremediği belediyelere niye dört yıl daha veriyorsunuz. Bu belediyelerin paralara boğulduğunu biliyoruz. Para sorunu yok. Sizce bu belediyelerin paraya mı ihtiyacı var?

"İstediğimiz basit. Bakımevi ve kısırlaştırma merkezi... Belediye başkanları, doğal koruma milli parkların bölge müdürlerine randevu vermiyor. Sabaha kadar hayvanları öldürüyor. Mezarların kenarında kanlar var. Mezarlara gömmüşler. Siz belediyelerin büyüğü 2 buçuk küçüğü 4 buçuk yıl bakımevi yapmayacak. Bu hayvanlar, bu üreyen hayvanlar, nereye gidecek? Bu tasarı 'öldürdüğünü öldür, attığını at' diyor. Köyü çöplüğü dağı bayırına çıktık. 150-200 ilçe, başka ilçeler buraya atıyor' dedi. Belediyeler, hayvanları dağa taşa ya da başka ilçelere atıyorlar. Burada katliam var. Ben bu kanun yasalaşırsa Meclis önünde kendimi zincirleyeceğim. Bu tasarıda kısırlaştırma yok, 'öldür dağa taşa at' diyor. Kısırlaştırmaya gücünüz yetmedi mi? 'Kısırlaştırma yapın' diye ölüyoruz. Başka çaresi yok. Kısırlaştırın. 'Bırakın üresinler' demiyoruz. Bu yasada kısırlaştırma yok. Bakımevi yok. Siz bu yasayla belediyeleri koruma altına aldınız. Bu belediyelere 'paraları yok' demek için insan Allah'tan korkar. Bize iki gündür haber geliyor, kısırlaştırma merkezi kuracak belediyeler vazgeçiyor, 'süre var' diyor. Yaptırım yok burada. Talebim üç ay süre verin."

"Bu adamlara bu paraları ödeyecek paralar zaten var"

Hayvan Hakları İçin Birleşim Hareketi Kurucu Başkanı Mehtap Özer, hayvan dövüştürenlerle yaptığı mücadeleyi aktardı ve ceza talep etti. Mehtap Özer, şunları söyledi: 

"Kangal ırkını dövüştüren 200 kişi mevcuttur. İstanbul Adliyesi'ne 2018'de bildirdim. Gerekli önlemler alınmamakta. Hayvan Hakları Kanunu'nda bu önlemlerin alınmasını ve kangal ırkı çoban köpeğinin nesli tükenen hayvan statüsüne alınmasını talep ediyorum. Horoz dövüşleri yapılan yüzlerce ring kapattırdım, yakalattım. Beş büyük ring kaldı. Bu değerli kanunu olması gerektiği gibi çıkarırsa, bu beş ringi de kapattıracağız, yakında büyük horoz dövüşleri var. Hint horozları, Çin'den bavullarda geliyor, kuluçkadan buradan çıkıyor. Bu konuların uzmanı olarak beyanda bulunuyorum. Gerekli önlemlerin alınmasını istiyorum. Horoz dövüşleri zaten yasak. Bu adamlarda bu paraları ödeyecek zaten para var. 'Sen bunu hapiste yapsan biz yaparız' diyor. 6 ay hapis cezası kesinlikle geçerli değil."

"Hayvan deneyleri suçtur"

Hayvanlar üzerinden deney yapılmasına da değinen Mehtap Özer, "Hayvanlar üzerinde kollarını bacaklarını kopartarak, gözlerini oyarak deney yapmayalım. Estetik cerrahların el becerilerini geliştirmek için hayvanların canlarını kastetmeyelim. Bu bir suçtur. Bilim insanlarını Küba'ya gönderelim. Küba'da aşıların alasını yapmaktadırlar. Canlı insan dokuları üzerinden çok başarılı işler yapmaktadırlar" dedi. (ANKA)

"Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonunda; "Parti temsilcilerinin hepsi katliamcı; belediyel." haberi, 06 Temmuz 2021 tarihinde yazılmıştır. 06 Temmuz 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonunda; "Parti temsilcilerinin hepsi katliamcı; belediyel.. haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonunda; "Parti temsilcilerinin hepsi katliamcı; belediyel.. 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 26 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:21 Ev sahipleri için kritik 3 gün! Mirasçılar ve kiracılar beyan etmeyi unutursa cezai işlem bekliyor
 2. 13:16 Zelenskiy: Rusya Mayıs sonu ya da yaz aylarında yeni bir saldırı deneyecek
 3. 13:02 Rusya ile Çin arasında kredi görüşmeleri devam ediyor
 4. 13:00 Dünya genelinde yapılan zeka testine göre Türkiye'nin IQ seviyesi düştü!
 5. 12:55 Mauro Icardi'nin cezası belli oldu: Men edildi
 6. 12:44 Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı Katliamı'nın 32. yıl dönümünde anma mesajı
 7. 12:42 İslam Memiş dolar için uyarıda bulundu: "Mart’ta 32 liraya yerleşmesini umuyorum."
 8. 12:38 Meclis İliç Komisyonu adım atmadan seçim arasına girecek
 9. 12:38 Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde maçları yönetecek hakemler belli oldu
 10. 12:27 Galatasaray - Antalyaspor maçının VAR hakemi belli oldu
 11. 12:24 Güney Kore, grevdeki doktorlara işlerine dönmeleri için ay sonuna kadar süre tanıdı
 12. 12:23 Ömer dizisinde beklenmedik ayrılık: Ünlü ismin yeni dizisi belli oldu
 13. 12:19 Hakan Fidan Hocalı Katliamını unutmadı: "Türkiye, her daim Azerbaycan'ın yanındadır"
 14. 12:15 Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye istifa etti
 15. 12:11 Borsa İstanbul'da halka arz alanında GYO'ların yükselişi devam ediyor
 16. 11:40 Sırrı Sakık'tan Özgür Özel'e: Evet size kaybettireceğiz
 17. 11:32 Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu
 18. 11:25 Fatih Altaylı: AK Parti’nin elinde Kadir Topbaş benzeri tek kişi o vardı keşke aday o olsaydı
 19. 11:21 Elazığ'da maden ocağında göçük: 3 işçi toprak altında kaldı
 20. 11:17 AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ: Belediyenin seküleri muhafazakarı olmaz
Gündem Haberleri