HDP Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

HDP  Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

HDP, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin  iptal kararı için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.HDP,Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti

HDP, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin  iptal kararı için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. HDP  vekilliklerin düşürülmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi, Milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven ile Musa Farisoğulları’nın  vekilliklerin iadesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ve Batman Necdet İpekyüz başvuru dilekçesini AYM’ye iletti.

Başvuru hakkında Meclis’teki basın toplantısında bilgi veren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın yemin töreninde yaptığı konuşmaya işaret ederek, “Yargıda tuzun koktuğunu gösterdi” dedi.

Oluç, vekilliklerin düşürülmesiyle ilgili “Bizim tespitimize göre geçtiğimiz hafta atılan adım Anayasa’nın 2. 10. 13. 25. 26. 67. ve 83. maddelerine aykırıdır, TBMM İçtüzüğü’nün 133. maddesine aykırıdır. AİHS’in (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) 10. 11. ve 12. maddelerine aykırıdır.

Biz bu nedenle demokrasinin çiğnenmesinden ulusal ve uluslararası mevzuat ve TBMM teamüllerine aykırılıktan dolayı, bu uygulamanın iptali ve milletvekilliklerinin iadesi için başvuru yaptık” diye konuştu.

TBMM’de koronavirüs iddiası

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika