HDP, 'Camide bira içtiler’ iddiası hakkında araştırma önergesi verdi

HDP, 'Camide bira içtiler’ iddiası hakkında araştırma önergesi verdi

AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi parkı eylemleri sırasında Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nde içki içildiği iddialarını geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme getirmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemcileri için Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nde ‘bira içtiler’ iddiasıyla ilgili Meclis’e araştırma önergesi verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi parkı eylemleri sırasında Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nde içki içildiği iddialarını geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme getirmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), söz konusu iddianın araştırılması için Meclis’e önerge verdi. Caminin müezzini Fuat Yıldırım’ın o dönem yaptığı “Burada içki içilmedi. Eylemciler buraya sığındıktan sonra içki içen görselerdi zaten kendileri dışarı atardı” açıklamasına da yer verilen önergede, tüm iddiaların araştırılarak gerçeklerin ortaya çıkarılması talep edildi.

HDP Grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinde, eylemler sürerken bazı medya organları tarafından cami içinde bira içildiğinin ileri sürüldüğü belirtilerek, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Haziran 2013 tarihli partisinin Meclis grup toplantısındaki “Ayakkabılarla Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne gireceksiniz, orada içeceksiniz. Bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız. Ne adına? Çevre adına. Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, ondan sonra farklı şekilde konuşturacaksınız; ‘Böyle bir şey olmadı’… Ne olmadı, bütün görüntüler elimizde. Cuma günü arkadaşlarımıza bunları görüntüyle vereceğiz” açıklamasına yer verildi.

Erdoğan, geçen hafta partisinin Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Dolmabahçe’deki caminin içinde bu eşkıyalar, teröristler, bira şişeleriyle caminin içini pisletmişti. Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerini kullanmış, partisinin Kızılcahamam kampında da “Camilerimiz yakıldı” demişti.