HDP cumhurbaşkanı adayını açıkladı: Demirtaş'tan ilk mesaj

HDP cumhurbaşkanı adayını açıkladı: Demirtaş'tan ilk mesaj

HDP, tutuklu durumdaki eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığını, bugün İstanbul ve Diyarbakır’da eşzamanlı olarak düzenlenecek etkinliklerle açıklıyor.Mardin Büyükşehir Belediyesi eski...

HDP, tutuklu durumdaki eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığını, bugün İstanbul ve Diyarbakır’da eşzamanlı olarak düzenlenecek etkinliklerle açıklıyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır'da düzenlenen aday tanıtım toplantısında tutuklu durumdaki eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı. Türk, "Bir baskın seçimle karşı karşıyayız. Bizler geçmişten bugüne kadar bütün zorlukları aşarak devrimci, demokrat bir mücadelenini ferdi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz makam ve mevki için bu mücadeleyi vermiyoruz. Çok değerli dostum, yoldaşım Selahattin Demirtaş makam, mevki için cumhurbaşkanı adayı değil, halkının mücadelesine, demokrasi mücadelesine, özgürlük mücadelesine katkı sunmak için adaydır." dedi.

"EN İLKELİ İTTİFAK, KÜRTLERİN KENDİ ÖZ İTTİFAKIDIR"

Türk'ün ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan kürsüye geldi. Buldan söyledi:

Bugün burada önemli bir süreç ve dönemin tarihi açıklamasını yapacağız. Adayımız Edirne F tipi hapishanesinde rehin tutulan Sayın Selahattin Demirtaş’ tır. En ilkeli ittifak Kürtlerin kendi öz ittifakıdır. Kürtleri muhatap olarak kabul etmeyenler şunu bir kez daha görsün ki Kürt halkı yalnız değildir, birlik ve beraberliğini oluşturmuştur. İşte bugün Amed bunun ispatıdır.

Demirtaş adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Selahattin Demirtaş adaylığına ilişkin şu mesajı paylaştı: Bana düşen şey, bedeli ne olursa olsun sizlerin duruşuna layık olmaktır. Bütün baskılara, tehditlere ve saldırılara rağmen, yüreği benimle birlikte atan milyonların bu erdemli duruşu göstermiştir ki, 6 milyon kuşinin sığabileceği bir hücre henüz icat edilmedi. Şimdi, benim elim de kolum da, sesim de, nefesim de sizsiniz; gençlerdir, kadınlardır. Zorlu ve adaletsiz bir seçim kampanyası olacağına kuşku yok. Ama yılmak yok. Geri adım atmak yok. Beni değil, yeni yaşamın güzelliğini herkese anlatmalısınız. Bir arada, barış içerisinde, kardeşçe ve eşitçe yaşamanın ne kadar güzel olacağını anlatmalısınız. Göreceksiniz, 24 Haziran seçimlerinin en güzel sürprizi biz olacağız. İkinci turda kimi destekleceksiniz diye soranlara, büyük bir özgüvenle şunu söyleyin: Biz ikinci turda da Demirtaş'ı destekleyeceğiz. Peki siz kimi destekleyeceksiniz? Buna inanın ve yapalım.

SEÇİM SLOGANLARI

HDP Demirtaş için seçim sloganı olarak, Türkçe, "Yurttaş, arkadaş, yoldaş, Demirtaş", Kürtçe ise, "Tu Dıkarî'' (Yapabilirsin) ve “Mırovekî Baş Demirtaş'' (İyi İnsan Demirtaş) ifadelerini belirledi.

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Abbasağa Parkı'nda hazırlıklar tamamlandı. HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Ertuğrul Kürkçü, Mithat Sancar ve Dilân Dirayet Taşdemir de Abbasağa Parkı'na geldi.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN YENİ FOTOĞRAFLARI
HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, resmi adaylık açıklaması sonrası Mezopotamya Ajansı Demirtaş'ın 3 ayrı fotoğraf da yayınladı. Kaldığı koğuşta çekilen fotoğraflarda Demirtaş’ın çalışma masası olarak kullandığı plastik masa üzerinde kitap ve çalışma notları görülüyor.
demirtas-003.jpgdemirtas1-001.jpgdemirtas3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem