HDP Demirtaş konusunda endişeli

HDP Demirtaş konusunda endişeli

Seçimlerin 24 Haziran’da yapılacak olması nedeniyle HDP seçim hazırlıklarını olağanüstü toplantılarla yeniden belirleyecek.

Erken seçimler HDP’nin seçimlere bölgede kayyumların yönettiği belediyelerle girmesine de sebep olacak. Seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağının duyurulmasının ardından HDP Eş Başkanı Sezai Temelli "24 Haziran erken değil panik seçim; iktidar acz içinde” diye mesaj paylaşırken; HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da sosyal medya hesabından “Erken seçimi 7 Haziran ruhuyla karşılayacağız. Bir kez daha BİZ’ler kazanacağız” diye mesaj attı.

DEMİRTAŞ ADAY OLURSA CEZA ALABİLİR

HDP’de AKP-MHP ittifakına karşı muhalefetin ortak bir programda buluşması gerektiği yönünde görüş öne çıkarken, bu kapsamda ana muhalefet partisi CHP’nin atacağı adımların belirleyici olacağı yorumları yapılıyor. HDP’de her siyasi partinin farklı görüşü ve düşünceleri olmasına karşın; “demokrasi”, “OHAL rejiminin son bulması” ve “seçim güvenliği” gibi temel ilkeler etrafında birlikteliklerin olabileceği ve bunun zeminin sağlanması için her türlü girişeme destek verilmesi gerektiği görüşü vurgulanıyor.

Bu kapsamda önümüzdeki hafta parti ziyaretlerinin başlaması bekleniyor. Seçimin 24 Haziran’da yapılacağının açıklanmasının ardından Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda seçim tarihine kadar ceza alabileceği yorumları da dile getiriliyor