HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız

"Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,  yeni bir ‘çözüm süreci’ iddialarına ilişkin konuştu. Buldan, “Biz Adalet ve Kalkınma Partisi ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız. Adalet ve Kalkınma Partisi ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında Adalet ve Kalkınma Partisi ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır” dedi.  

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Şanlıurfa 4’üncü Olağan İl Kongresi’nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“AKP ile anlaşma yapanlar belli”

AKP, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı içerisinde “büyük anlaşmazlıkların” olduğu günlerden geçildiğini ifade eden Buldan, "Peki niye böyle ayrışma yoluna gidiliyor, bu ülkede Kürtleri kim inkar ederse, Kürtlerin hakların kim tanımazsa, dillerini kim yasaklarsa onun bir kez daha iktidara gelme şansı yoktur, olamaz” dedi.

Yeni bir çözüm sürecinin başlayıp başlamama meselesinin çok konuşulduğunu ifade eden Buldan, “Sanki Adalet ve Kalkınma Partisi ve HDP arasında gizli bir anlaşma varmış gibi çokça konuşulan bir dönem. Sanki Adalet ve Kalkınma Partisi ile HDP kapalı kapılar ardında bir araya geliyor, Sayın Öcalan ile bir görüşme yapıyor ve kamuoyundan gizleniyor gibi yansıtılmaya çalışılıyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu özellikle ifade etmek isterim. Biz Adalet ve Kalkınma Partisi ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız. Adalet ve Kalkınma Partisi ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında Adalet ve Kalkınma Partisi ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde Adalet ve Kalkınma Partisi ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk gibi dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır. Biz barış meselesinde samimiyiz, ülkeye barışın gelmesi, barışın bu coğrafyada hüküm sürmesi için çok samimi, çok cesaretli ve çok haklı bir mücadele sürdürüyoruz. Çünkü barış bizim programımızdır, mücadelemizdir, ilkemizdir. Şunu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki Türkiye'de barışa, demokrasiye, insan hakları ve adalete dair Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının herhangi bir şekilde adım atmadığını da biliyoruz. Bunun için hiç kimse HDP’yi suçlamasın. Hiç kimse HDP’nin Türkiye halklarına rağmen, Kürtlere rağmen farklı bir yol ve yöntem izleyeceğini düşünmesin. Biz ne yapacaksak sizlerle birlikte yapacağız. Biz ne yapacaksak, ne karar alacaksak sizlerle birlikte alacağız.”

“Sanki görüş varmış gibi Öcalan’a 3 aylık görüş yasağı getirildi”

HDP Eş Genel Başkanı Buldan konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye gırtlağına kadar borç batağına saplanmış bir ülke haline gelmiştir, bunun AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklandığını hepimiz biliyor, görüyoruz. Hem Türkiye’de hem Kürtlerin yaşadığı bütün yerlerde Kürt halkının söz sahibi, karar sahibi olmasını istemeyen bir anlayış var. Bunun için de İmralı'da Sayın Öcalan’a karşı mutlak bir tecridin devam ettiğini hepimiz görüyoruz. Bugün bir kez daha Öcalan’ın ailesi ile görüşme yapmasına dair 3 aylık bir yasak getirildi. Sanki bir görüş varmış gibi, düzenli bir gidiş geliş varmış gibi bir kez daha basına yansıyan 3 aylık bir aile görüşüne yasak getirildi. 2015 yılından beri düzenli olarak yapılan bir aile görüşü yok. 2015 yılından beri düzenli yapılan bir avukat görüşü, bağımsız heyet görüşü yok."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika