HDP Eş Genel Başkanı Sancar’dan Ahmet Şık’ın istifası hakkında açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Sancar’dan Ahmet Şık’ın istifası hakkında açıklama

Ahmet Şık'ın istifasını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Ayrılmak onun takdiridir ama ben eleştirisini ve tarzını doğru bulmadım"

HDP Milletvekili Ahmet Şık'ın istifasını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Ayrılmak onun takdiridir ama ben eleştirisini ve tarzını doğru bulmadım" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, FOX TV'de yayınlanan "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programının konuğu oldu.  HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın istifa ederken yaptığı eleştirileri ve istifa tarzını doğru bulmadığını söyleyen Sancar, kendisinin de zaman zaman HDP'yi eleştirdiğini anımsattı.

'ELEŞTİRİSİNİ VE TARZINI DOĞRU BULMADIM'

Sancar, "Ayrılmak onun takdiridir ama ben eleştirisini ve tarzını doğru bulmadım. Eğer hakikaten HDP'de sorun varsa, işleyişte sorun varsa ki benim de eleştirilerim hep vardı daha demokratik bir işleyişinin gerektiğini düşünüyordum ama Ahmet'in kast ettiği gibi değil. Daha farklı bir şekilde, daha katılımcı ve içeride daha şeffaf bir yapının gerekli olduğunu ben de söyledim ve bu konuda da hep bir çaba var" dedi.

Ahmet Şık'ın istifaya gerek duymadan HDP'de devam etmesi ve eleştirilerini parti kurullarında söylemesi gerektiğini belirten Sancar, şöyle devam etti:

"Ahmet bizim yine birlikte yürüdüğümüz bir yoldaşımızdır. Yaptığı eleştiri bana göre haksız olsa bile ayrılma usulü bana göre doğru olmasa bile Ahmet'le bizim herhangi bir şekilde çatışmamız olmaz. Tam tersine Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde sık sık buluşacağımızı düşünüyorum. O nedenle kimse buradan HDP'yi veya Ahmet'i yıpratacak bir tartışmaya girmesin lütfen. Halk tabiri ile söyleyeyim 'kimseye buradan ekmek çıkmaz'. Ahmet'i yıpratmak yanlıştır onun üzerinden HDP'yi yıpratmaya çalışmak da nafiledir."

Daha önce yönetimde hiç yer almadığını ve bu nedenle işleyişi tam olarak bilmediğini ifade eden Sancar, "Şimdi eş genel başkanım ve görüyorum ki bu iş çok zormuş. HDP'nin eş genel başkanı olmak çok zor çünkü HDP çok renkli, çok sesli bir parti. Bir konu saatlerce tartışılıyor. Neden? İkna ve mutabakat diye bir yöntemi vardır bu partinin organlarında. Bir kişi bile itiraz ileri sürmüşse onu ikna etme gibi bir prensipten hareket ediyoruz. Oy çokluğu oy birliğinden önce mutabakat diye bir prensipten hareket ediyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika