HDP iki koldan Ankara’ya yürüyecek

HDP iki koldan Ankara’ya yürüyecek

Milletvekilliklerinin düşürülerek tutuklanmasının ardından Edirne ve Hâkkari'den Ankara'ya yürüyecek HDP, yürüyüşe ilişkin bilgi verdi.

Hakkari, Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürülerek tutuklanmasının ardından Edirne ve Hâkkari'den Ankara'ya yürüyecek olan  HDP, yürüyüşe ilişkin bilgi verdi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, vekiller ve belediye başkanlarının katılacağı yürüyüşte kent merkezlerinde halkla buluşulacağını söyledi.

Diyarbakır'da Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’ni ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Mithat Sancar, milletvekillikleri düşürüldükten sonra tutuklanan Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Hakkari ve Edirne'den yürüyecek.

Soylu dinlemelerden haberdar mıydı?

HDP iki koldan Ankara’ya yürüyecek

Sancar, "Şehirlerarası yollarda, yaya yürümek gibi bir metodumuz yoktur. Esas itibariyle seçilmişlerimiz bu yürüyüşe katılacaktır. İki koldan yapılacaktır. Seçilmişler derken de milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, belediye eş başkanları ve il yöneticilerimiz. Elbette bu ekiplerimiz bulundukları şehirlerde halkla buluşacaktır. İki noktadan başlayacak, bir Edirne bir Hakkâri. Ülkenin iki ucu. En son nokta olarak Ankara’da buluşacağız. Edirne’de önceki dönemler Eş Genel Başkanlığımızı yapan Selahattin Demirtaş cezaevinde. Hakkari ise Leyla Güven’in seçildiği il." dedi.

Sancar, yürüyüşe dair şöyle konuştu:

"Araçlarla bir sonraki güzergâha gidecek belirlenmiş heyetlerimiz. O heyetler içerisinde eş başkanlar olmayacak. Bir sonraki şehire gittiklerinde halk buluşmaları yapacaklar, araçlarla gidecekler. Kurumlarla buluşacaklar; hem Tutum Belgemizi ve belgemizdeki çağrıları iletecekler hem de ortak demokratik mücadele zeminini güçlendirmek için çalışmalar yapacaklar. Şehirden şehire bu şekilde gelindikten sonra birkaç gün içinde Ankara’da bir buluşma gerçekleşecek. Ankara’daki buluşma salon ya da açık hava toplantısı şeklinde olacak. Orada da seçilmişler ve yedi bölgenin temsilcileri yer alacak. Ankara’daki toplantıda da bütün bu süreç ile ilgili değerlendirmemizi toplumla, basınla, kamuoyuyla biz eş genel başkanlar paylaşacağız. Yürüyüş diye günlerdir televizyonlarda tartışılan programımız esas itibariyle budur. Ayrıntılar zaten paylaşılacaktır. HDP üzerinden provokasyon hazırlıkları yapanları uyarıyorum. HDP hiçbir provokasyona malzeme vermez, hiçbir provokasyona da gelmez. Güçlü demokratik mücadele birikimini en etkili şekilde değerlendirmesini bilecek bir demokratik olgunluğa sahiptir."

Kendisinin Hakkâri'de başlangıçta bulunacağını söyleyen Sancar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın ise Edirne'den başlangıç yapacağını duyurdu.

Davutoğlu ile Perinçek arasındaki sert kavga şiddetleniyor

AKP, 'HASSASİYET' DEMİŞTİ

Öte yandan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada HDP'nin yürüyüşü için izin verilmeyeceği yönünde açıklamalar yapmış, ilgili soruya 'pandemi' ve 'terör örgütü lehine propaganda yapan bazı hususlar' konusunda 'hassasiyet' gösterilmesi yönünde yanıt vermişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.