HDP: Kabataş gibi Taksim yalanı da ortaya çıktı

HDP: Kabataş gibi Taksim yalanı da ortaya çıktı

HDP: Kabataş gibi Taksim yalanı da ortaya çıktı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Oluç, "Kabataş yalanından sonra, şimdi de Taksim yalanı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Oluç, "Kabataş yalanından sonra, şimdi de Taksim yalanı çıktı ortaya. Toplumu parçalamayın" dedi.

HDP'li Oluç, seçim sürecindeki gelişmeler ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Oluç, konuşmasında, “Kabataş yalanından sonra, şimdi de Taksim yalanı çıktı ortaya. 8 Mart’ta kadınlar ezanı ıslıklamışlar, ezana saygısızlık etmişler. Külliyen yalan, kadınlar buna cevabı verdi zaten” dedi.

Oluç’un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Ezan provokasyonunun altından ‘Hilafet’ çıktı

BAKANLIK ORGANİZE İŞLER YAPTI

Biliyorsunuz bu seçim sürecinde İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nın organize iş olarak yaptığı seçmen kaydırma meselesine itirazımız olmuştu. İki bakanlık organize çalışarak ciddi kaydırma gerçekleştirmiştir. Bizim de buna itirazlarımız olmuştu. Ancak o itirazlarımızın önemli bir bölümü reddedilmişti. Biz o zaman YSK’nın seçime şaibe bulaştırmak konusunda ortaklık yapmaya başladığını söylemiş ve bunu ciddi bir şekilde eleştirmiştik. Şimdi bu konunun ikinci aşamasına gelindi, sandık taşıma ve birleştirme meselesi. Bu konuda da haberler ardı ardına gelmeye başladı. Bizim elimizdeki verilere göre şu anda toplamda 14 il ve 76 ilçede, yaklaşık 150 bin seçmeni ilgilendiren bir çapta taşıma ve birleştirme kararları alınıyor.

Bu illeri ve ilçeleri şöyle sıralayabiliriz: Ağrı 6 ilçede, Batman 3 ilçede, Bingöl 6 ilçede, Bitlis 5 ilçede, Diyarbakır 7 ilçede, Hakkari 4 ilçede, Mardin 5 ilçede, Muş 5 ilçede, Kars 1 ilçede, Dersim 8 ilçede, Siirt 5 ilçede, Şırnak 5 ilçede, Urfa 6 ilçede, Van 10 ilçede.

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

Bu son derece vahim bir tablodur. 150 bin seçmeni ilgilendiren bir durumdur bu. Bu birleştirme ve taşıma kararlarıyla seçim güvenliği ortadan kaldırılıyor. Bunların gerekçesi ise seçim güvenliği olarak açıklanıyor. Oradaki idari amirlerin yaptığı açıklamalar, köylerde güvenliğin sağlanamadığı yönünde.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla, 40 binden fazla asker, polis, özel harekatçı seçmen taşıması ve kaydı yaptınız. Onlar oralarda oy kullansın ve seçim sonuçları değişsin diye. Şimdi de diyorsunuz ki, biz bunları taşıdık, ama köylerin güvenliğini sağlayamıyoruz. O zaman onları neden oraya taşıdınız? Birinci usulsüzlük bu. İkinci mesele ise sandık taşıma. Bu aslında iktidarın idareden doğrudan doğruya talebidir. Bu uygulamalar, iktidarın bu illerde seçimleri kazanabilmek için idareden talep ettiği uygulamalarıdır.

SEÇİM GÜVENLİĞİ ORTADAN KALDIRILDI

YSK’nın bu uygulamalara cevaz vermesi ve bunları onaylaması çok büyük bir seçim usulsüzlüğüdür. Seçimlerin güvenliği neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Adil ve demokratik bir seçim olmadığı net olarak bir kez daha görülmüştür. Bu sadece HDP’nin sorunu değildir. Seçime giren ve AKP-MHP ittifakının karşısında olan bütün partilerin sorunudur. Seçimlere bu kadar şaibe düşürülmesi ve seçim sonuçlarını, seçim öncesi oyunlarla ve YSK aracılığıyla belirleme tutumu bütün partileri ilgilendirir. AKP ve MHP dışındaki bütün partilere buradan çağrı yapıyoruz. AKP ve MHP’ye de söylüyoruz, ama onların bu konuda siyasi etiğe uymayacaklarının farkındayız. Bütün partilere diyoruz ki, usulsüz seçmen taşıma, sandıkları birleştirme ve taşıma meselesi seçim güvenliğini tamamen ortadan kaldıracak bir duruma gelmiştir. Bu konuda susmayın. Bu konudaki tutumunuzu söyleyin, çünkü mesele bir demokrasi meselesidir. Bu, HDP meselesi olarak ele alınamaz. YSK seçmen iradesine doğrudan müdahale etmektedir. Seçim sürecindeki gayrı meşru bütün işleri onaylayarak seçimlere büyük gölge düşürmektedir.

TRT BURADA YOK

TRT burada yok, ama TRT Haber’le ilgili yeni bir veri çıktı. Şubat ayı boyunca seçim çalışmalarında TRT nasıl da eşit ve adil davranmış görüldü. Kulakları çınlasın TRT’nin bütün kanallarının. Halkın vergisiyle, bizlerin vergileriyle yayın yapan bir kamu kuruluşu olan TRT’deki bu tutumu sürdürenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Vergi veren halk hakkını asla helal etmeyecektir. Cumhur İttifakı’na 53 saat yer ayrılmış. Millet İttifakı’na 6 saat 42 dakika lehte, 7 saat 8 dakika aleyhe. Yani aleyhte yayın, lehte yayından daha fazla. HDP ne oldu peki? HDP sıfır dakika, orada bir değişiklik yok.

TOPLUMU PARÇALAMAYIN

Bu tutmadı, şimdi de din istismarına başladı. Bu bir seçimdir, toplumu bu kadar bölüp, parçalamayın. Kabataş yalanından sonra, şimdi de Taksim yalanı çıktı ortaya. 8 Mart’ta kadınlar ezanı ıslıklamışlar, ezana saygısızlık etmişler. Külliyen yalan, kadınlar buna cevabı verdi zaten. Fakat biz şu açıdan önemsiyoruz bu yalanı: Toplumu bölüyorsunuz, kutuplaştırıyorsunuz. Bu mesele külliyen yalandır. Eğer ezana bir saygısızlık edildiyse orada, esas saygısızlığı yapanlar, ezan okunurken kadınlara yönelik saldırılarını, gaz sıkmayı, coplamayı, kalkan şaklatmayı, kadınlara yönelik tacizlerini engellemeyenlerdir. Orada o emri sürdürenlerdir ezana saygısızlık yapanlar, ezan okunurken kadınlara saldıranlardır. Kadınların asla böyle bir yaklaşımı olmamıştır. Şimdi bu yalanı bu şekilde sürdürmeyin. Toplumda büyük gerginlik yaratıyorsunuz. Din, bayrak istismarından vazgeçin.

EKONOMİYİ KONUŞALIM

Yerel seçim yapıyoruz, ama siz bir savaş yapıyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Bunları bir tarafa bırakın başka şeyleri konuşalım. Biraz evvel ekonomideki veriler açıklandı. Ekonomideki veriler böyle olduğu için siz bu din, bayrak istismarını, toplumu bölmeyi ve kutuplaştırmayı gerçekleştiriyorsunuz. Ekonomiyi konuşmaya başlasak, ne diyeceksiniz? 2017’de yüzde 7 olan büyüme 2018’de yüzde 2,6’ya düşmüş. Sizin Orta Vadeli Program’da hedefiniz yüzde 5,5’ti, şimdi 2,6 olmuş. Yeni Ekonomi Programı’nda hedefiniz yüzde 3,8’di, şimdi yüzde 2,6 olmuş. Bunu konuşalım. 2018 son çeyrekte imalat sanayi yüzde 7.4 küçülmüş, bunu konuşalım.Her şey çok iyiye gidiyor, şahane, hele 31 Mart’tan sonra en güzel günler geliyor diye konuşuyordunuz. Ne oldu? 2018 verilerine bakalım, gelin bunu konuşalım. Domates, biber, patlıcanın fiyatını konuşalım. Hakikaten hayat pahalılığı azaldı mı?Çıkın bir sorun sokaklarda. Bunları konuşalım.Ama yok, bunları konuşmuyorsunuz, bunları konuşmamak için zaten din istismarına başlıyorsunuz. Bunları konuşmamak için Kürtleri ve HDPyi hedef alıyorsunuz. Sorun da zaten buradan kaynaklanıyor.

"HDP: Kabataş gibi Taksim yalanı da ortaya çıktı" haberi, 11 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan HDP: Kabataş gibi Taksim yalanı da ortaya çıktı haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. HDP: Kabataş gibi Taksim yalanı da ortaya çıktı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 26 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 04:06 Evde uygulanabilecek bu yöntem ile sırt ağrılarına son verin!
 2. 04:04 İşte asma yaprağını doğru saklama yöntemi!
 3. 04:03 ‘Lübnan Pizzası’ deniyor, orjinali Manakish olarak satılıyor
 4. 02:01 İstanbul istedi İmamoğlu yaptı! Şehrin orman manzaralı en güzel tesisi hizmete açıldı!
 5. 01:36 Ev alacakların ya da satacakların dikkatine!
 6. 01:28 Üniversiteye hazırlananlar çevrimiçi YKS deneme sınavı dönemi başlıyor
 7. 01:26 Trafikte yeni dönem: Son tarih açıklandı!
 8. 01:23 Jüpiter ikizler burcunda: Bakın etkileri neler?
 9. 01:21 Doğuştan mutlu olan 4 burç!
 10. 01:19 Bu yöntem ödüle layık görüldü: Çay demlemenin püf noktası
 11. 01:12 Ne kadar dikkatlisiniz: İnsanların sadece yüzde 3’ü fark ediyor!
 12. 01:11 Yeşil fasulyeleri bu şekilde saklayınca 1 yıl taze kalıyor!
 13. 00:41 Sinema Tarihine Damga Vurmuş 10 Erotik Film!
 14. 00:27 Ankara'da "Büyük Emekli Mitingi" nedeniyle kapatılacak yollar belirlendi
 15. 00:19 Yeni Nostradamus Kushal Kumar, 3. Dünya Savaşı İçin Tarih Verdi! Üçüncü Dünya Savaşı Kapıda mı?
 16. 00:15 Hem ev sahibini hem kiracıyı zorda bırakan gelişme: O istisna kalktı!
 17. 00:09 DSÖ'den Korkutan Uyarı: Su Kaynaklı Bir Salgın Tehlikesi!
 18. 00:03 31 yıllık büyük şirket iflasın eşiğinde: Sektörde büyük bir şok yaşanıyor
 19. 00:03 Türkiye'nin 28 yıllık sanayi devi iflasını açıkladı
 20. 00:03 Altın ve gümüş aramak isteyenler için izin ücretlerine zam geldi! Sektör tepki gösteriyor
Politika Haberleri