HDP karşı çıktı, 3 parti anlaştı: Milletvekili ve generallere yeni haklar tanındı

HDP karşı çıktı, 3 parti anlaştı: Milletvekili ve generallere yeni haklar tanındı

Katma Değer Vergisi (KDV) yasasında yapılan yeni düzenlemeye meclis Genel kurulunda son anda eklanan maddelerle milletvekilleri ile orgeneral ve oramiral sınıfından askerlere yeni ayrıcalıklar sağlandı.Yasaya eklenen ilk maddeye göre,...

Katma Değer Vergisi (KDV) yasasında yapılan yeni düzenlemeye meclis Genel kurulunda son anda eklanan maddelerle milletvekilleri ile orgeneral ve oramiral sınıfından askerlere yeni ayrıcalıklar sağlandı.

Yasaya eklenen ilk maddeye göre, TBMM üyeleri ve üyeliği sona erenler ile dışarıdan atanan bakanlar, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm sosyal tesis ve imkanlarından, bu tesislerin en üst düzey amirlerine sağlanan en uygun şartlara göre yararlanacaklar. 

KUVVET KOMUTANLAR VE AİLELERİNE AYRICALIK
İkinci madde de Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, orgeneral ve oramirallerle ilgili sağlanan yeni ayrıcalıklar konusunda oldu.Buna göre, Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanları ile orgeneral ve oramiral rütbesinde bulunanlar, bu görevlerden emekli olanlar ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin sağlık hakları, TBMM üyeleriyle eşitlendi. Bu statüde olanların sağlık giderleri, milletvekillerinin bağlı oldukları esaslara göre kendi kurumlarının bütçelerinden karşılanacak. Bu hak daha önce ayrı bir yasayla yüksek yargı üyeleri ve aile fertleri için de tanınmıştı.

AKP, CHP ve MHP grup başkanvekillerinin imzalarını taşıyan önergeler, HDP’nin itirazına karşın Meclis'te kabul edildi.

İADEDEN VAZGEÇİLDİ
Oturumu yöneten CHP’li Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün, “Gruplar arasında bir uzlaşma söz konusu olduğu için, komisyon da salt çoğunlukla katıldığı için işleme alacağım'' dedi. Hükümet devreden KDV miktarlarına iade getiren kapsamlı düzenlemeden ise vazgeçti. KDV iadeleriyle ilgili bölümler tasarıdan ayıklandı. Böylece 33 yıllık uygulamaları değiştiren radikal düzenlemelerden geri adım atıldı. Ancak, bu arada milletvekilleri ile orgeneral ve oramirallere yeni haklar verilmiş oldu.