HDP milletvekili adayına saldırıp, iş yerini yakmak isteyenlere ödül gibi ceza!

HDP milletvekili adayına saldırıp, iş yerini yakmak isteyenlere ödül gibi ceza!

Rize'de 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP'den milletvekili adayı olan Selda Karafazlı'ya ve babası Gençağa Karafazlı'ya saldıran hatta işyerini yakmaya

Rize'de 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP'den milletvekili adayı olan Selda Karafazlı'ya ve babası Gençağa Karafazlı'ya saldıran hatta işyerini yakmaya teşebbüs edenlere para cezası verildi.

7 Haziran seçimlerinde HDP Rize Milletvekili Adayı Selda Karafazlı ve Babası Gençağa Karafazlı’ya ait işyerine saldırarak tehditlerde bulunan 25 saldırgan hakkında 2 buçuk sene sonra açılan dava, 5 yıl sonra sonuçlandı. 5 yıl sonra verilen kararda saldırganlara 75 gün ile 90 gün arası adli para cezası verildi.

Mahkeme, sanıkların bir çoğunun TCK’nin çeşitli maddelerine istinaden hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek sanıkları adli para cezası ile cezalandırdı. Bazı sanıklar içinse 5 yıl denetimli serbestlik uygulanmasına karar verdi. Mahkeme, sanıkların mahkemedeki iyi hallerinden dolayı ise ceza indirimi uyguladı.

Karara tepki gösteren Selda Karafazlı “Mahkemenin verdiği karar saldırıları açıkça meşru kılmıştır, bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

İHD TEPKİ GÖSTERDİ

Yargılama sonrası verilen cezalara tepki gösteren İHD Rize Şube Başkanı Günay Karafazlı, “O yıllarda gerçekleştirilen provokasyonlar sonrası yapılan saldırıların karşılığı bugün verilen cezalar olmamalıydı. Bu cezalar saldırganları ödüllendirmiştir. Ortada sadece hakaret yok, bilfiil işyerine gidilerek provokasyon gerçekleştirilmiş, ertesi günlerde ise 4 kez daha saldırı girişiminde bulunulmuş ve işyeri yakılmak istenmiştir. İşyerini yakmaya giden ve elinde benzin bidonu ile yakalanan zanlı ile ilgili aradan tam 5 yıl geçmesine ve şikâyetlere rağmen hiçbir soruşturma açılmamıştır. Mahkeme saldırganlara ceza değil ödül vermiştir” dedi

NE OLMUŞTU?

7 Haziran seçimlerinde HDP Rize Milletvekili Adayı Selda Karafazlı ve babası olan Gazeteci ve İnsan Hakları Derneği MYK üyesi Gençağa Karafazlı’ya ait işyerine giden 25 saldırgan, HDP aleyhinde çeşitli sloganlar atarak işyerine saldırmak istemişlerdi. Olayın ardından saldırganlar işyeri kapısında İstiklal Marşı okuyarak ayrılmış, ardından 4 kez daha çeşitli provokatif saldırılar olmuştu.

Saldırganlar, ifadelerinde ne demişti?

Saldırganlar, ifadelerinde “Ben müştekileri tanırım, müştekilerin sol görüşlü olduklarını biliyorum fakat HDP’li olduklarını bilmiyordum, Gençağa'nın kızı da HDP'den Rize milletvekili adayı oldu. Olay tarihinde de 48 saat içerisinde 32 şehidimiz olmuştu, biz de bunu hazmedemedik ve HDP’yi destekleyen müştekilerin sahip olduğu kafeyi kameraya aldık. Amacım bilmeyen kişilere buraya geldiklerinde kime gelir sağladıklarını yaymaktı. Burayı kameraya aldım ‘Bu vatana ihanet eden herkes hesabını verecektir’ dedim" demişti.