HDP: TBMM'ye girişte sıkıntı yaşadık

HDP: TBMM'ye girişte sıkıntı yaşadık

HDP Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Bilgen, Hişyar Özsoy ile milletvekilleri Mithat Sancar ve Osman Baydemir, HDP Genel Merkezi'nde düzenleyemedikleri basın toplantısını TBMM'de yaptı.Parti Sözcüsü Bilgen, "Saat 10.00'da Genel...

HDP Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Bilgen, Hişyar Özsoy ile milletvekilleri Mithat Sancar ve Osman Baydemir, HDP Genel Merkezi'nde düzenleyemedikleri basın toplantısını TBMM'de yaptı.

Parti Sözcüsü Bilgen, "Saat 10.00'da Genel Merkezimizde basın toplantısını yapamadığımız için buradayız. Genel Merkezimiz abluka altında. Basın, insan hakları örgütlerinin temsilcileri, yurt dışından heyetler dahil kimsenin genel merkeze ulaşmasına izin verilmedi. Buraya parti grup odalarımıza bile sabahleyin girmeyi başaramadık, anahtarlar verilmedi. Çeşitli temaslardan sonra ancak buraya girmeyi, burada sizlerle buluşmayı başarabildik" dedi.

TBMM BAŞKANI TELEFONA ÇIKMADI

Mithat Sancar da meclise girişlerinde yaşanan sıkıntıları anlatırken, HDP Grubunda görevli personele zorluk çıkartıldığını, milletvekili araçlarının da TBMM'ye alınmak istenmediğini söyledi.

Sancar, şöyle konuştu:

"Sonra girişimlerde bulunuldu. TBMM Başkanvekilimiz Pervin Hanım (Buldan) TBMM Başkanı'nı aradı. TBMM Başkanı Pervin Hanım'ın telefonuna çıkmadı. Bu aynı zamanda Meclis içi de bir darbedir. Bu konuda da ana muhalefet partisini (CHP) bilgilendirdik. Şu an bizim partimizden Meclis İdare Amiri olan Sırrı Süreyya Önder gözaltındadır, o girişimde bulunamadığı için en azından CHP'li Meclis İdare Amirinin bu durumlara engel olmasını istedik. Biz buradayız."

KAÇMA, SAKLANMA, GÜVENCE ARAMA DERDİMİZ YOK

Mithat Sancar, "Gelişmeleri TBMM'den mi izleyeceksiniz?" sorusuna ise, "Gelişmelerin ne olacağını bilemeyiz. Burada olabiliriz, başka yerde olabiliriz, hiç önemli değil. Herhangi bir yerden herhangi bir şekilde kaçma, saklanma, güven arama, güvence arama gibi bir derdimiz yok. Sadece faaliyetlerimizi nerede en iyi şekilde yürütebiliyorsak orada olacağız" yanıtını verdi. Sancar, Almanya Dışişleri Bakanı Yardımcısı ile görüşme için daha önce Genel Merkez'de randevu verdiklerini ancak binaya giriş çıkışların izin verilmemesi üzerine görüşmeyi TBMM'de yapacaklarını söyledi.

HDP'Lİ DANIŞMAN: ODAM ARANMIŞ

HDP Grubunda görev yapan danışmanlar da, sabah TBMM'ye geldiklerinde bir süre alınmadıklarını daha sonra içeri girebildiklerini söyledi. Bir danışman HDP Grubunda bulunan odasının arandığını da ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika