HDP’den ensest soru önergesi

HDP’den ensest soru önergesi

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, ensest ilişkiye maruz bırakılan ve istismara uğrayan çocuklarla ilgili soru önergesi verdi. Müslüm Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanın Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanıtlaması istemiyle...

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, ensest ilişkiye maruz bırakılan ve istismara uğrayan çocuklarla ilgili soru önergesi verdi. Müslüm Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanın Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede ensest ve istismar mağduru kaç çocuğun koruma altına alındığını ve ilgili bakanların gerekli önlemleri alıp almadığını sordu.

Önergede şu sorular yer aldı:

- Ensestin açığa çıkarılması, paylaşılması, mağdurların gerekli desteği alabilmesi ve uzun vadede yaşamını yeniden düzenlemeye başlayabilmesi ile ilgili bakanlığınızın bir çalışması var mı?

- Türkiye genelinde illere göre 2002-2016 yılları arasında yakınları ve akrabaları tarafından ensest istismara uğradığı tespit edilen kaç çocuk vardır? Bu çocuklardan kaçı koruma altına alınmıştır?

- Koruma altına alınan çocuklardan kaçına psikolojik ve fizyolojik destek sağlanmıştır?

- Soruşturma süresinde mağdurların ifadelerini uzman eşliğinde ve kamera kullanarak alınması için gerekli yasal düzelmeler yapılmış mıdır?

- Çocukların yaşadığı travmatik deneyimleri en az zararla atlatmalarına yönelik bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

- İstismara uğrayan  çocuklara yönelik cinsel tacizi önlemek ve ortaya çıkarmak için ilgili kurumlarla birlikte okullarda herhangi bir çalışma programınız var mıdır?

- Bakanlığınızın konu ile ilgili aldığı tedbirler var mıdır? Varsa nelerdir?

- Ensest istismara uğradığı tespit edilen çocuklarla ilgili olarak bu istismarı yapan kaç kişi hakkında ne tür işlemler yapılmıştır? Bu kişilerin çocuklar ile yakınlık ve akrabalık dereceleri nelerdir?

- 14 yılda ensest istismara uğrayan kaç çocuk vardır?