HDP’den Erdoğan'a AİHM yanıtı: 'Bu karar sizi öyle bağlar ki'

HDP’den Erdoğan'a AİHM yanıtı: 'Bu karar sizi öyle bağlar ki'

AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararını, 'Bizi bağlamaz' diye değerlendiren Erdoğan'a, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'dan yanıt geldi.

 

AİHM'nin 'Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır' kararını Pervin Buldan ve Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir ve Benan Molu basın toplantısında değerlendirdi.

Avukatların bilgilendirmeleri sonrasında konuşan Buldan, "Öncelikle avukatlara ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" diyerek toplantıya başladı. Kararın sadece Selahattin Demirtaş adına değil tüm muhalifleri, milyonları ilgilendirdiğini söyleyen Buldan, "Üzerinden 13 saat geçmesine rağmen Selahattin Demirtaş hala serbest bırakılmamıştır. Bu manevi işkence suçudur. 4 Kasım 2016 tarihiden beri vekillerimiz ve HDP'li arkadaşlarımız rehine tutuklu halde cezaevindeler. Yaklaşık 4,5 yıldır bu nsanların özgürlükleri ve siyaset yapma hakları ellerinden alındı. Başta Demirtaş olmak üzere bu karar doğrultusunda bütün siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini tekrarlıyoruz. Demirtaş, Cumhurbaşkanı adayı olurken yüzde 10 üzerinde oy alan, HDP Eş Genel Başkanlığı yapan Türkiye halkları üzerinde önemli bir isimdir. Demirtaş ve diğer arkadaşlarımız neden rehine tutuluyor kısmını çok açıkladık ama bir kez daha söyleyelim: Korkuluyor! Demirtaş'ın Türkiye halklarına cesaret verdiğini güç verdiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜM ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKMAK ZORUNDASINIZ"

Erdoğan'ın AİHM kararına ilişkin 'Bizi bağlamaz' yorumuna tepki gösteren Buldan, "Bu karar sizi öyle bir bağlar ki... Tüm arkadaşlarımızı serbest bırakmak zorundasınız. Eğer bu kararların altına imza attıysanız, bu karara uymak da zorundasınız. Demirtaş üzerinden bu karar emsal görülmesi, tüm siyasi rehineler bir an önce serbest bırakılması gerekmektedir" diye konuştu.

"SARAY'A BAĞLI YARGI"

Buldan, Leyla Güven'in tutuklanmasına tepki göstererek, "Kararda sadece Demirtaş ile ilgili değil, dokunulmazlıkların kalkması, DTK'ye yapılan uygulamaların kabul edilemez olduğu belirtildi. Daha 2 gün önce Leyla Güven'e 22 yıl hapis cezası verildi ve bu durum bize yargı sisteminin Saray'a bağlı olduğunun bir kez daha gösterdi. Yargıtay kararı verilmeden bir an önce tutuklanması Türkiye hukuk tarihine kara bir lekedir" dedi.

 

Politika