HDP'den erken seçim çağrısı

HDP'den erken seçim çağrısı

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Son dönemlerde dikkatimizi çeken şu, her katliamdan sonra SİHA'ların

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Son dönemlerde dikkatimizi çeken şu, her katliamdan sonra SİHA'ların reklamı yapılıyor. SİHA'ları kim üretiyor? Erdoğan'ın damadı. ÖSO çetelerinin maaşları nereden ödeniyor? 30 belediyemiz çalındı. Ceberut iktidar yerel yönetimleri ortadan kaldırmak istiyor. Tolstoy'un sözü ile savaşa hayır diyenler tutuklandı. Tolstoy öleli çok oldu aman ha soruşturma başlatmayın" dedi.

Sezai Temelli konuşmasına geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Teslim Töre'yi anarak başladı. Temelli konuşmasında 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü ve Mirabel kardeşlerin mücadelesini anlattı.

"Geri adım attıramayacaksınız"

Temelli, "Türkiye'de dün kadınlar buluştu. Polis 25 Kasım eylemine müdahale etti. kadına yönelik şiddete karşı mücadele gününde yine şiddet vardı. Erkek egemen siyaset dün yine kendini teşhir etmiştir. Bu iktidarın zihniyeti kadına yönelik şiddeti büyütmüştür. Kocaeli'nde gözaltılar var. Gebze ilçe binamız basılmış. Niyetiniz nedir? Bizzat kolluk güçleri yasaları yok saymaktadır. Esenyurt'ta 6 kadın arkadaşımız gözaltına alındı ve tutuklandı. Neden? 25 Kasım için bildiri dağıttıkları için.Buradan bir kez daha sesleniyorum. İstediğiniz kadar bu açık şiddetinizi uygulamaya devam edin. Bizi yıldıramayacaksınız. Geri adım attıramayacaksınız" dedi.

"ÖSO çetelerinin maaşları nereden ödeniyor?"

Temelli, "Son dönemlerde dikkatimizi çeken şu, her katliamdan sonra SİHA'ların reklamı yapılıyor. SİHA'ları kim üretiyor? Erdoğan'ın damadı. ÖSO çetelerinin maaşları nereden ödeniyor? 30 belediyemiz çalındı. Ceberut iktidar yerel yönetimleri ortadan kaldırmak istiyor. Tolstoy'un sözü ile savaşa hayır diyenler tutuklandı. Tolstoy öleli çok oldu aman ha soruşturma başlatmayın" diye konuştu.

Temelli, "2020 bütçesi yoksulların bütçesi mi? Bütçe hakkımız gasp edilmiştir. Esnaf, çiftçiler, işçiler mağdur. Herkesin rızkının içine çökmüş durumdalar. Bu iktidardan kimsenin derdine derman çıkmaz. Bir an önce erken seçim. Ey asgari ücretli daha ne istiyorsun civciv akıllı sana akıl veriyor." ifadesini kullandı.

Temelli şöyle konuştu:

"Bu gidişata dur dememiz gerekiyor. Önümüzdeki döneme dair tutum belgemizi açıkladık. Halkımızın demokratik kazanımı olan mevzilerini sonuna kadar savunacağımızı bir kez daha belirttik. Faşist uygulamaları teşhir etmeye devam edeceğiz. Bu iktidarın bir an önce son bulması için erken seçim dedik. HDP bu ülkede demokrasi için tek şans. Demokratik bir ülkeyi ve cumhuriyeti birlikte inşa edeceğiz"

Politika