HDP’den Kaftancıoğlu destek: Hangi partiden olursa olsun karar kabul edilemez

HDP’den Kaftancıoğlu destek: Hangi partiden olursa olsun karar kabul edilemez

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Tüm Türkiye muhalefetine ve demokratik kamuoyuna çağrımızdır gün demokrasi hak özgürlükler ve adalet ilkesinde birleşme ortak hareket etme günüdür” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları sebebiyle “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı.

TBMM Genel Kurulunda, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş yerinden söz alarak Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaların onanmasına tepki gösterdi. Meral Danış Beştaş, Kaftancıoğlu’na verilen kararı sadece siyasi olarak yorumlamadıklarını bunu yaşayan bir partiden olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen kararın siyasi olduğunu sadece yorumlamıyoruz. Bunu yaşayan bir yerden ifade etmek istiyorum. Bu kesinlikle bağımsız ve tarafsız bir yargının verdiği karar olamaz. Biz 2016 4 Kasımı’ndan beri ağır bir darbe pratiği ile HDP olarak karşı karşıyayız. Yüzlerce arkadaşımız Aynen bu şekilde siyasi kararla rehin olarak tutulmaya devam ediyor. Siyasetin yargı eliyle dizayn edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Siyasetçiler partiler birbirleriyle yarışırlar. Demokratik ortamda halk onları destekler ya da çıkmasına izin vermez.

“İKTİDAR YARGIYI KULLANARAK SİYASETİ DİZAYN EDİYOR”

Şu andaki iktidarın planı kendisine muhalif olan herkese yargıyı kullanarak devre dışına bırakmak siyaset dışına itip dizayn etmektedir. Biz HDP olarak en ağır yaşayan parti olarak bu kararı da aynı amaçla verildiğini gayet iyi biliyoruz.

MUHALEFETE VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA ÇAĞRI

Tüm Türkiye muhalefetine ve demokratik kamuoyuna çağrımızdır gün demokrasi hak özgürlükler ve adalet ilkesinde birleşme ortak hareket etme günüdür. Canan Kaftancıoğlu aynı zamanda kadın siyasetçidir partimizde değildir doğru lakin biz kadınların siyasette yer almasını çok önemsiyoruz. Hangi partiden olursa olsun kendisine verilen kararın kabul edilemez bulduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem