HDP'den milletvekilleri Encü ve Baluken için açıklama

HDP'den milletvekilleri Encü ve Baluken için açıklama

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün tahliyesinden 2 gün sonra tekrar tutuklanması ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin...

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün tahliyesinden 2 gün sonra tekrar tutuklanması ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin resmi sitesinden açıklama yayınladı.

"Siyasi iktidarın savcıları, Anayasa’yı ve Uluslararası Sözleşmeleri dikkate almamakta, sadece hükümetin iradesi ve desteği ile mahkemeleri hukuksuz kararlara zorlamaktadır" ifadeleri kullanılan açıklamada, "İdris Baluken, dosyasının ilk duruşma günü olan 30 Ocak 2017 tarihli celsede, hakkında yurtdışına çıkış yasağı konularak ve Anayasa Mahkemesi’nin Balbay kararına atıfta bulunularak tahliye edilmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin Balbay kararı, milletvekili olanların yasama faaliyetlerinin engellenemeyeceğine işaret etmektedir. Bu emsal karara göre şu anda cezaevinde rehin tutulan Eş Genel Başkanlarımızın ve tüm vekillerimizin serbest bırakılması hukuken zorunludur" denildi.

'BU KARAR YOK HÜKMÜNDE'
Açıklamada "Baluken hakkında verilen tahliye kararı 30 Ocak 2017 tarihlidir. Tahliye kararını ortadan kaldıran mahkeme ise, itirazı 16. gününde, yani usulünden 1 gün sonra karara bağlamıştır. Bu karar ''yok hükmündedir" ifadeleri kullandı.

Şırnak Vekilimiz Ferhat Encü hakkındaki tahliye kararında da Anayasa Mahkemesi'nin Balbay kararı ile İdris Baluken hakkında verilen tahliye gerekçesine dayanıldığını belirten HDP, "Dolayısıyla Ferhat Encü hakkındaki tutuklama kararı da tamamen hukuksuzdur" dedi.

'BU HUKUK SİZE DE LAZIM OLACAK'
"Bir kez daha yargı kurumuna ve siyasi iktidara sesleniyoruz" denilen açıklamanın devamı şöyle:

"Anayasa Mahkemesi’nin ve Uluslararası Sözleşmelerin emsal kararlarına ve içtihatlarına uygun davranmak zorundasınız.

Siyasi baskılarla, intikam hevesinizle ve referandumda ''evet’ sonucunu çıkarmak için attığınız her adım yeni bir hukuksuzluk yaratmaktadır. Bu hukuksuzluğu yaratan ve uygulayanların yargı önünde hesap vereceklerinden en ufak bir şüpheniz bulunmasın. Çiğnediğiniz hukuk günün birinde size de lazım olacak."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem