HDP’li Ayhan Bilgen tutuklandı

HDP’li Ayhan Bilgen tutuklandı

HDP’den yapılan açıklamada Ayhan Bilgen’in tutuklandığı bildirildi. HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle: “Parti Sözcümüz Ayhan Bilgen, bir gün önce serbest bırakılmasına rağmen bugün hükümetin baskısı...

HDP’den yapılan açıklamada Ayhan Bilgen’in tutuklandığı bildirildi. HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle: “Parti Sözcümüz Ayhan Bilgen, bir gün önce serbest bırakılmasına rağmen bugün hükümetin baskısı ile tutuklandı.''

Reuters ve DHA haber ajanslarının Ayhan Bilgen'in tutuklandığı haberlerine HDP'den yalanlama gelmişti. 

Haber ajanslarının geçtiği tutuklama haberine karşılık, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise, HDP’li Ayhan Bilgen’in tutuklandığı bilgisini yalanlayarak Twitter’da “Bir hukuk sıkandalı: henüz sorgu başlamadan havuz medyası Ayhan Bilgen'i tutuklama kararı verdi'' diye yazmıştı.

feee(2).jpg

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise Twitter’da “Şu an Ayhan Bilgen'in ifadesine yeni başladı ama havuz medyası ''tutuklama talimatını’ verdi! Yargı lağım medyasının oyuncağı haline gelmiş! Ayhan Bilgen mahkeme kararını beklerken karar medyada'' açıklamasında bulunmuştu.

ziyaaaaaa.jpg

2017-01-31.jpg

AHMET YILDIRIM: HUKUKUN ZERRESİ YOK

Hakkında savcılığın itirazı üzerine tutuklama kararı çıkarılan HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’nin duruşmasının ardından davayı takip eden HDP milletvekilleri Ahmet Yıldırım, Ziya Pir, İmam Taşçıer ve Feleknas Uca adliye binası önünde açıklama yaptı.

Dihaber'in haberine göre; burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, ülkede hukuksuzluğun bir ölçüye dönüştüğünü söyledi. Yıldırım, sürecin hukuki ve yargısal bir şekilde işlemesini talep ettiklerini belirtti.

Yargının kurumsal kimliği ve meslek onuru ile oynanmaya çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, “Bu siyasi iktidar mensupları şunu unutmasınlar; bu ölçüyü kendileri koyuyorlar, bu ölçü ile kendileri bir gün yargılanırlar. Büyük bir hukuksuzluk belası ile yüz yüze geldiklerinde hiç itiraz edebilecekleri mecalleri olmayacak. Belki o gün yine onların bağımsız ve tarafsız bir yargıda hesap vermeleri gerektiğinin savunucusu biz olacağız'' dedi.

Yargının boğazına kadar siyasallaştığını ve mevcut iktidarın sürekliliğini koruyamayacağını ifade eden Yıldırım, “Bugünkü iktidar ilelebet iktidarını sürdürmeyecek ve bugün koydukları ölçüler üzerinden kendileri de mutlaka yargılanacaklardır. Biz sürecin hukuki ve yargısal olmasını isterdik. Ama hukuka yargıya tekabül eden zerre bir tarafı yok bunun ve siyasallaştıran da biz değiliz. Siyasi iktidar, hem kolluğu hem yargıyı boğazına kadar siyasallaştırmıştır'' diye konuştu.

Morallerinin yerinde olduğunu söyleyen Yıldırım, herkesin moralini korumasını ve yaşadıkları günlerin geçici olduğunu belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika