HDP'li Bilgen'den Afrin uyarısı: 'Yürü, arkandayız' diyenler darbe hazırlığında

HDP'li Bilgen'den Afrin uyarısı: 'Yürü, arkandayız' diyenler darbe hazırlığında

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Ocak'tan bu yana dillendirilen Afrin'e yönelik askeri operasyon planının, bugün toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda masaya yatırılması gündemde. Olası Afrin operasyonu konusunda...

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Ocak'tan bu yana dillendirilen Afrin'e yönelik askeri operasyon planının, bugün toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda masaya yatırılması gündemde. Olası Afrin operasyonu konusunda HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Türkiye'ye ve Erdoğan rejimine kaybettireceğine dair uyarılarda bulundu. 

'ERDOĞAN'I DESTEKLEYENLER ONA DARBE HAZIRLIĞINDA'
Bilgen, operasyona dair herkesin kafasındaki “Afrin'e yönelik büyük imha amaçlı bir operasyon yapabilir mi? Bu gücü kendinde görebilir mi?'' sorularına ilişkin de yanıt verdi. Böyle bir niyet ilanının açık olduğuna işaret eden Bilgen, fakat bunun uluslara arası arenada ortaya çıkaracağı durumun, şüphesiz herkes tarafından sorgulanacağını ifade etti. Bilgen, bu noktada dikkat çekici bir tespitte de bulundu. Bilgen, Afrin'e yönelik olası operasyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyenlerin, aslında Erdoğan'a dönük darbe hazırlığında olduğu anlamına geldiğini söyledi. 
 
Bilgen, "Eğer burada bugün birileri Erdoğan'a 'Yürü, biz arkandayız, gereğini yapacağız' diyorsa, Erdoğan bilmeli ki bu aslında kendisine yönelik gerçekten bir darbe hazırlığıdır. Çünkü oradaki bir savaş başarılı da olsa, Erdoğan açısından içeride büyük bir kırılma doğuracaktır. Kobanê eylemlerinden çok daha büyük tepkileri beraberinde getirecektir. Başarısız olursa da zaten bunun faturası bu kadar ısrar dolayısıyla Erdoğan'a kesilecek ve Erdoğan rejiminin bu başarısızlığının faturasını mutlaka Erdoğan'a ödettirmeye çalışacaktır. Dolayısıyla Türkiye'de eğer hala bir akıl kalmışsa bir öngörü, bir basiret kalmışsa, bir strateji geliştirme kapasitesi kalmışsa yapılması gereken şey, Suriye'de bir an önce barışın tesis edilmesine yardımcı olmaktır. 
 
'TEK BİR ÇÖZÜM VAR'
 Orada insanlık dışı uygulamalara imza atmış örgütlerin arkasında durmaktan vazgeçmek. Suriye'de hala oradaki halkları tehdit edecek ordular kurma hevesinden vazgeçmek ve hepsinden önemlisi de tüm grupların Suriye'nin geleceğinde söz söyleyebilmesi için masada yer almasının önünde engel olmaktan vazgeçmektir. Bunun dışında hiçbir çare, çözüm kalıcı olmayacak ve kabul edilebilir bir tablo ortaya çıkarmayacaktır" diye konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika