HDP’li Bilgen’den eylem yapan ‘anneler’ hakkında açıklama: 'Ortak vicdan'

HDP’li Bilgen’den eylem yapan ‘anneler’ hakkında açıklama: 'Ortak vicdan'

"Ben bir kısım anneyi size karşı, siz bir kısım anneyi bana karşı bir siyasi hesaplaşmanın aracı haline getirirseniz, o annelerin ortak vicdanından

"Ben bir kısım anneyi size karşı, siz bir kısım anneyi bana karşı bir siyasi hesaplaşmanın aracı haline getirirseniz, o annelerin ortak vicdanından bir şey çıkartamayız"

HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP'nin Diyarbakır binası önünde devam eden 'anneler' eylemine ilişkin 'Burada ister zorla götürülmüş olsunlar ister kendileri dağa çıkmış olsunlar, bu sorunla yüzleşmek bu tabloyu çözmek konusunda da bence annelerin ferasetine güvenmek, anneleri ayırmak, bölmek yerine, işte HDP önünde eylem yapanlar ya da işte Barış, Cumartesi Anneleri neyse kadınların son derece safiyane, doğal olan reflekslerini siyasi mekanizmaların, siyasi kavgaların aracı haline getirmek yerine bir araya gelmelerini hedeflemek gerekir' dedi.

HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP il binası önünde eylemde olan ve çocuklarını istediklerini belirten annelerle ilgili konuştu.

TV5'e konuk olan Bilgen, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Diyelim ki, ailelerin iddia ettiği gibi çocukları zorla götürülmüş de olsalar, gönüllü olarak dağa çıkmış da olsalar, örgüte katılmış da olsalar arasında çok bir şey fark etmiyor. Yani şu anlamda fark etmiyor. Elbette ki, ikisi arasında fark var. Sonuçta neden bu ülkenin çocukları dağda. Soruyu böyle sormak lazım. Neden, nasıl gittiler hikayesini bu boyutuyla sorgulamak lazım. Şu anda dağda askerler, polisler de var. İşte uzun süredir örgütün eline olan, kamu görevlileri var. Burada ister zorla götürülmüş olsunlar ister kendileri dağa çıkmış olsunlar, bu sorunla yüzleşmek bu tabloyu çözmek konusunda da bence annelerin ferasetine güvenmek, anneleri ayırmak, bölmek yerine, işte HDP önünde eylem yapanlar ya da işte barış, cumartesi anneleri neyse kadınların son derece safiyane, doğal, fitri olan reflekslerini siyasi mekanizmaların, siyasi kavgaların aracı haline getirmek yerine bir araya gelmelerini hedeflemek gerekir. Ben bir kısım anneyi size karşı, siz bir kısım anneyi bana karşı bir siyasi hesaplaşmanın aracı haline getirirseniz, o annelerin ortak vicdanından bir şey çıkartamayız."

'ORTAK VİCDANI İNŞA EDEBİLMEK'

Bilgen, “Bu siyasi boyutun ötesindeki ortak vicdanı inşa edebilmek, insani değerleri merkeze koyan bir yaklaşımı ortaya koyabilmek ve belki bu anlamda siyaseti silkelemek, kendine gelmesini sağlamak, siyasetin insanileşmesini sağlamak yani daha doğallaşmasını, fıtrileşmesini sağlamak, bence konuya böyle yaklaşmak lazım. Yoksa ezberler, sloganlar, alkışlar sadece gerilimi tırmandırıyor. Bu ülkede hangimiz günahsızız" diye konuştu.