HDP'li Bilgen'den istifa kararı

HDP'li Bilgen'den istifa kararı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, kâtip üye olarak görev yaptığı TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan istifa etti.Cumhuriyet'in haberine göre, Bilgen, 8 ayı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye olmasının ardından...

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, kâtip üye olarak görev yaptığı TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan istifa etti.

Cumhuriyet'in haberine göre, Bilgen, 8 ayı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye olmasının ardından kâtip üye olarak 2015 yılından bu yana görev yaptığı TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan istifa etti.

Bilgen, komisyonun daha aktif hale gelmesi gerektiğini belirterek, “Kendi üyeleri konusunda bile bir duyarlılığın gelişmemiş olması kişisel olarak beni de son derece rahatsız eden bir durum'' diyerek istifa etme kararı aldığını kaydetti.

Bilgen’in 8 ayı aşkın süredir tutuklu kalmasının yanı sıra komisyonun bir diğer üyesi HDP’li Burcu Çelik Özkan da 8 aydır tutuklu durumda ve cezaevinde 3 yaşındaki kızıyla birlikte kalıyor.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun son dönemde hiçbir çalışma yapmadığı eleştirileri sık sık muhalefet tarafından dile getiriliyor. Özellikle tutuklu milletvekillerinin komisyon tarafından ziyaret edilmesi yönünde geçen yasama yılından bu yana muhalefetin talepleri kabul edilmiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem