HDP'li Ebru Günay: Kürt sorununun çözümü Tahran’da, Moskova’da değil, bu topraklarda

HDP'li Ebru Günay: Kürt sorununun çözümü Tahran’da, Moskova’da değil, bu topraklarda

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Astana Üçlü Zirvesi’ne değinerek açıklamalarda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Astana Üçlü Zirvesi’ne değinerek, “Kürt sorununun çözümünü, Bağdat’ta, Tahran’da, Moskova’da, Washington’da, başka başkentlerde bulamazsınız, çözüm bu topraklardadır, bu toprakların halklarının eşit ve özgür yaşam koşullarının yaratılmasındadır” açıklamasında bulundu.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezi’nde basın toplantısında düzenlediği basın toplantısında gündemi ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Günay, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenleyeceğini açıkladığı harekâta değinerek şöyle konuştu: 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan son zamanlardaki bütün diplomatik görüşmelerini bu bölgelere yapmayı düşündüğü saldırı odaklı gerçekleştirmektedir. NATO, ABD ve Rusya’yla yapılan tüm görüşmeler, Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına yapılacak saldırı izni yani Kürt kazanımlarını boğma amaçlıdır.

Kürt sorununun çözümünü, Bağdat’ta, Tahran’da, Moskova’da, Washington’da, başka başkentlerde bulamazsınız, çözüm bu topraklardadır, bu toprakların halklarının eşit ve özgür yaşam koşullarının yaratılmasındadır. Bu zirvelerden çıkan sonuçların hiçbiri Türkiye halklarının yararına değildir, şimdiye kadar bu zirvelerden çıkan sonuçlar acı ve gözyaşından başka bu halka ve topluma bir şey vermedi bundan sonra da vermiyor."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika