HDP’li Eşbaşkana KHK’lı olduğu için mazbata verilmedi

HDP’li Eşbaşkana KHK’lı olduğu için mazbata verilmedi

HDP’nin Dağpınar Belediye Eşbaşkanına KHK’dan ihraç edildiği için mazbata verilmedi. HDP’nin Dağpınar Belediye Eşbaşkanına KHK’dan ihraç edildiği için

HDP’nin Dağpınar Belediye Eşbaşkanına KHK’dan ihraç edildiği için mazbata verilmedi.

Digor İlçe Seçim Kurulu, Dağpınar Belediye Eşbaşkanı seçilen Abubekir Erkmen’e mazbatasını Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle vermedi. Digor İlçe Seçim Kurulu’nun, Dağpınar Belediye Eşbaşkanı seçilen Abubekir Erkmen’in mazbatası ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderilen yazıda görüş istendi.

Yazıda, “31.13.2019 tarihli Mahalli İdareler Seçimi sonucunda Kars İli Digor İlçesi Dağpınar beldesinde; Halkların Demokratik Partisi’nden aday olan Abubekir Erkmen’in 692 sayılı KHK’nın ekli 1. Listesinin 827’inci sırasında bulunduğu Kamu Hizmetinden yasaklandığı anlaşılmış olup; Yüksek Seçim Kurulu’nun 1863 sayılı kararına istinaden Kamu Hizmetinden yasaklanan Abubekir Erkmen’in mazbatasının verilip verilmeyeceği hususunda görüşünüzün alınması gerekmiştir” denildi.

Dağpınar Belediye Eşaşkanı seçilen Abubekir Erkmen, İlçe Seçim Kurulu’nun kendisini mazbatasını alması için aradığını ifade ederek, AKP’nin Belediye Başkanı adayı İlçe Seçim Kurulu’na talimat verdiğini öne sürdü.

Erkmen, “İlçe Seçim Kurulu, mazbatamızı vermek için bizi aradı. Yarım saat sonra İlçe Seçim Kurulu’na vardığımızda mazbatamızı KHK’dan ihraç edildiğim gerekçesiyle için vermediler. AKP’nin adayı talimat verdiği için böyle bir gerekçe sundular” dedi. Öte yandan, TBMM’ye çok sayıda KHK’lı milletvekilleri bulunuyor.

[caption id="attachment_7243" align="alignnone" width="1016"] Abubekir Erkmen[/caption]

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.