HDP'li Garo Paylan: AKP il yöneticisi Diyarbakır’ın 'Göbeklitepe'sine beton bina yaptı

HDP'li Garo Paylan: AKP il yöneticisi Diyarbakır’ın 'Göbeklitepe'sine beton bina yaptı

HDP Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın Göbeklitepe’si olarak nitelendirilen Eğil ilçesindeki antik kente Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’in ev yaptığını iddia etti.

Yok olmaya terk edilen kültürel varlıklara dikkat çekmek ve korunmalarını sağlamak amacıyla program başlatan başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın 'Göbeklitepe'si olarak nitelendirilen Eğil ilçesindeki antik mağara kentte incelemelerde bulundu. 

Paylan, “12 bin yıllık bir şehrin üzerindeyiz. Burası bir SİT alanı ve Göbeklitepe’den daha önemli antik bir şehir üzerindeyiz. Ama gözümüz gibi korumamız gereken bu antik şehrin üzerinde bir beton bina yapılmış” dedi.

GazeteduvaR'da yer alan habere göre, Ziyareti sırasında bölgede yaşayanların söz konusu yapının AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’e ait olduğunu aktardığını ifade eden HDP’li Paylan, “Bu ülkede AKP’li olunca, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer olunca, antik SİT bir alanın üzerine böyle beton kondurabiliyorsunuz. Buradan Kültür Bakanı’na çağrımdır; Tarihi böyle mi koruyacaksınız? Bu şekilde mi 12 bin yıllık tarihimizi koruyacaksınız? Derhal bu binayı yıkın ve burayı korumaya alın” dedi.

Bölgenin ‘Diyarbakır’ın Göbeklitepesi’ olarak nitelendirildiğini Paylan  “Kültür Bakanı Göbeklitepe ile çok ilgileniyor. Elbette ilgilensin lakin Diyarbakır Eğil’de de bir Göbeklitepe var. Burayı korumak da Kültür Bakanının sorumluluğunda” dedi ve Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a şu ifadelerle seslendi:

“Kaybolan ortak tarihimizdir. Kültür Bakanını, tarihi 10 bin yıl öncesine giden, atalarımızın yaşadığı bu antik kente ve Anadolu’nun hikayesine sahip çıkmaya çağırıyorum.”